Jelentős mértékben fejlesztik és bővítik a látássérülteknek nyújtott rehabilitációs szolgáltatásokat. Új, bentlakásos rehabilitációs intézmény létesül Tatán, és felújítják a Vakok Állam Intézetét is – hangzott el a témában tartott konferencián szerdán Budapesten.
Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális és családügyért felelős államtitkára megnyitóbeszédében fontos döntésnek nevezte, hogy már a Vakok Állami Intézete látja el a látássérültek rehabilitációs programjának szakmai felügyeletét, és nyolc civil szervezet is segíti ezt a munkát. A rehabilitációs központok működtetésére az idén mintegy 120 millió forintra lehet pályázni május 27-ig – tette hozzá.
Soltész Miklós hangsúlyozta: az Új Széchenyi Tervből származó 1,2 milliárd forintos támogatás eredményeként országos hálózattá bővítik az elemi rehabilitációt, így a jövőben mind a 19 megyében igénybe lehet majd venni. A támogatásból 130 millió forintot eszközbeszerzésre és építési beruházásokra lehet fordítani – mondta.
Az elemi rehabilitációval a látássérültek szakszerű segítséget kaphatnak önmaguk ellátásához, valamint az önálló közlekedés technikáiban. Mindez megalapozza a munkavállalás lehetőségét is.
Az államtitkár kiemelte, hogy a Vakok Állami Intézetének vezetésével hamarosan új rehabilitációs intézet épül Tatán. Az intézmény létrehozására az Új Széchenyi Terv keretében 1,3 milliárd forintnyi támogatást nyújt a kormány. A 2015 júniusára elkészülő bentlakásos rehabilitációs központ segítséget nyújt a vidéken élő látássérülteknek azzal, hogy lakóhelyükhöz közelebb vehetik igénybe a szükséges szolgáltatásokat.
Az új telephellyel olyan új képzési központ is létrejön, ahol például a nyelvi, informatikai és egyéb képzési programok hozzájárulhatnak a látássérültek munkaerő-piaci integrációjának sikeréhez.
Az államtitkár beszélt a Vakok Állam Intézetének korszerűsítéséről is. A kormány 972 millió forintot fordít a budapesti Hermina úti és a Hungária körúti épületegyüttesek teljes felújítására. Ez megkönnyíti mintegy kétszáz bentlakó és több mint száz bejáró látássérült mindennapjait, valamint csaknem kétszáz munkatárs munkáját hatékonyabbá teszi.
A költségvetési forrásból megvalósuló beruházás még májusban megkezdődhet és előreláthatólag az év végéig tart. Ennek része a gépészeti modernizáció, korszerűsítik a Hermina úti főépület nagykonyháját, megújítják a közösségi tereket, kicserélik a lakószobák burkolatait, akadálymentesítik és újrafestik a helyiségeket, elvégzik az épületek teljes hőszigetelését.
Soltész Miklós emlékeztetett arra, hogy a vakok személyi járadékát júniustól 5,2 százalékkal növelik, immár a nyugdíjemeléssel megegyező mértékben.
Fülöp Attila, az Emmi család- és esélyteremtési politikáért felelős helyettes államtitkára kérdésre válaszolva bejelentette: törvénymódosítást célzó egyeztetések kezdődtek annak érdekében, hogy lehetőleg már a nyáron elháruljanak a fogyatékkal élők foglalkoztatásának jogi akadályai.
Szabóné Berta Irén, a Vakok Állami Intézetének igazgatója elmondta: a rehabilitáció alapvető célja a látássérült emberek önállóvá tétele. A mostani támogatások eddig nem tapasztalt mértékű fejlesztést jelentenek a vakok és látássérültek számára – tette hozzá.
Németh János, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy minden szemésznek feladata felismerni és reagálni a látáscsökkenésre. Mint mondta, Magyarországon évente körülbelül ezren veszítik el a látásukat cukorbetegség miatt, pedig ez megelőzhető lenne.
(MTI)