A Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ egyezmény magyarországi végrehajtásáról készült nemzeti jelentést 2012. szeptember 20-21-én vizsgálta meg Genfben az Egyezményt felügyelő Bizottság. Az eseményen Soltész Miklós szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár tárcaközi küldöttség élén vett részt.

A Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ egyezményt és a hozzá kapcsolódó jegyzőkönyvet Magyarország a világon elsőként ratifikálta. Az egyezmény hazai végrehajtásáról folytatott konstruktív párbeszéd megnyitóján Soltész Miklós méltatta a mögöttünk álló két évtized és a jelentés benyújtása óta eltelt két év előrelépéseit, kiemelve a jövőbeni terveket, köztük a fogyatékosságügyi törvény már megkezdett, átfogó revízióját; az új Országos Fogyatékosságügyi Program (2013-2019) előkészítését, valamint az Európai fogyatékosságügyi stratégia (2010-2020) végrehajtását, melynek legfontosabb célja az esélyteremtés a szolgáltatásokhoz és a kultúrához történő hozzáférés terén.

A Bizottság kérdései elsősorban a magyar kitagolási stratégia, az akadálymentesítés, a fogyatékossággal élő nők, gyermekek, romák helyzete, valamint az integrált oktatás, a választójog, a hozzátartozók közötti erőszak és a civil szervezetekkel való együttműködés témaköreire irányultak. A delegáció tagjai gyakorlati példákon keresztül mutatták be a kormány erőfeszítéseit a fogyatékossággal élő emberek hazai helyzetének javítására. A testület záróülésén ajánlásokat fogad el az egyezmény magyarországi végrehajtásának elősegítése érdekében. A következő párbeszédre várhatóan négy év múlva kerül sor.

(MTI)