Fogyatékossággal élő emberek gondozását, fejlesztését segítő hidroterápiás részleget adott át az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális és családügyért felelős államtitkára csütörtökön a XXII. kerületi Reménysugár Habilitációs Intézetben.
A tárca fenntartásában működő - 90 éves múltra visszatekintő, egyházi alapítású - intézményben élő 116 értelmi fogyatékos, illetve halmozottan sérült lakó számára egy terápiás célú medencét, valamint több kádat is kialakítottak.
Soltész Miklós a részleg jelképes átadásán bejelentette, hogy az intézményben várhatóan 40 millió forintos energetikai beruházást is indítanak, amellyel a melegvízellátást tudják majd megoldani. Az uniós forrású beruházás várhatóan még az idén elkészül.
Az államtitkár köszönetet mondott a térség politikusainak, Szabolcs Attila (Fidesz-KDNP) polgármesternek és Németh Zoltán (Fidesz-KDNP) fővárosi és országgyűlési képviselőnek, hogy az elmúlt években folyamatosan odafigyeltek a fogyatékos embereket gondozó intézményre.
Szabolcs Attila azt mondta, hogy a beruházás nagyban segíti az itt élő gondozottak fejlesztését, illetve állapotuk szinten tartását. Arról beszélt, a mintegy 100 millió forintos minisztériumi beruházásnak köszönhetően a lakók a részleg szolgáltatásainak keretében vízsugaras kezelésben is részt vehetnek, de lehetőségük nyílik élményfürdőzésre, vízi tornára, masszázsra, tornára is. A medence az intézmény tervei szerint a nyári időszakban várhatóan strandolásra is alkalmas lesz. A hidroterápiás részleg átadásán a gondozottak rögtönzött vízi tornaóra keretében birtokba vehették a medencét. Beüzemelték azt az emelőszerkezetet is, amelynek segítségével a vízbe emelhetők, és ott tornáztathatók a mozgásukban súlyosan korlátozott emberek is.
A kormány 2012-től több mint 47 milliárd forintot biztosított az Új Széchenyi Terv keretében a fogyatékossággal élő, illetve halmozottan hátrányos helyzetű emberek esélyegyenlőségének növelésére, társadalmi befogadásuk segítésére.
A tárca korábban azt közölte, kiemelten kívánják kezelni a fogyatékossággal élőket ellátó nappali és bentlakásos intézményeket. A nappali intézmények esetében az állami támogatás személyenként évente a korábbi 405 ezer forintról 500 ezer forintra emelkedett, míg a bentlakásos intézményeknél a növekedés jellemzően meghaladta a 10 százalékot.
(MTI)