Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális és családügyért felelős államtitkára az Egyetemes Tervezés Információs és Kutató Központjának keddi avatásakor elmondta, az EMMI 15 millió forinttal támogatta az ETIKK létrejöttét. Hozzátette: az a cél, hogy minél több vállalkozás ismerje meg az egyetemes tervezés által kialakított konferencia- és irodatermet. Kiemelte: 62,5 millió forintba került 7000 épület akadálymentesítésének felmérése, ami civil szervezetek segítségével valósult meg. Mint az államtitkár elmondta, elindult a kormányablakoknál az akadálymentesítés, amely 5,2 milliárd forintból valósul meg.
Az egyetemes tervezés az a tervezési mód, amely az emberi különbözőségekből indul ki. Az akadálymentesítés helyett az akadályok megelőzésére, a prevencióra kerül a hangsúly. A széles körben alkalmazott termékek, szolgáltatások, rendszerek és a környezet tervezése, fejlesztése úgy történik, hogy azok a felhasználók lehető legszélesebb köre számára is igénybe vehetők legyenek nemre, korra és adottságokra tekintet nélkül. Az egyetemes tervezés szempontjainak alkalmazásával egy termékkel több használó érhető el, így a gyártási, beruházási költségek csökkenthetőek.
Az ETIKK arra kívánja felhívni a figyelmet, hogy ha a gyártók, tervezők, szolgáltatók jobban odafigyelnének a fogyatékos személyek igényeire, sokkal kevesebb – költséges, több esetben esztétikailag is megkérdőjelezhető - speciális eszköz előállítására lenne szükség, és elhanyagolható lenne azoknak a fizikai és kommunikációs akadályoknak a száma, amelyek megnehezítik a fogyatékos személyek mindennapi életét. Ma már kaphatók kereskedelmi forgalomban olyan termékek, amely kielégítik az egyetemes tervezés szempontjait.
A Mozgássérültek Budapesti Egyesületének központja ezeket a termékeket, alkalmazásokat kívánja bemutatni, ennek keretében a központ dolgozóinak kommunikációját érintőképernyős iPhone 5 okostelefon készülék is segíti, amely lehetőséget ad a telefonálásra hangos navigációval. A központ irodájában mintegy harmincféle eszköz tekinthető meg.
Teljesen akadálymentes a Lurdy Konferencia és Rendezvényközpont 7. sz konferenciatermének kialakítása is. Az ETIKK részeként a Lurdy Házban meglevő akadálymentes mosdó az kialakítást követően most már teljesen megfelel az akadálymentesítési követelményeknek.
A Mozgássérültek Budapesti Egyesülete (MBE) a termékek és szolgáltatások tervezői számára tesztcsoportot hozott létre, amelynek tagjai különböző típusú és mértékű fogyatékossággal élnek. A cél az, hogy minél több tervező és kivitelező már a munka elején bevonja ezt a felhasználó csoportot, az együttműködés eredményeképpen pedig létrejöhet egy befogadó környezet.
Az MBE két egyetemmel - ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar, valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Ergonómia és Pszichológia Tanszék – is együttműködési megállapodást kötött. Ez utóbbival már arról is megállapodott, hogy a hallgatók diploma munkáinak megtervezésében a teszt csoportja konzultációt biztosít, és ez év decemberében a munkák bemutatására a teszt csoport részvételével kerül sor.
(Szociális és Családügyért Felelős Államtitkárság)