Fontos leszögezni, hogy a hétfőn kikerült anyag egy szakmai tervezet - húzta alá Téglásy Kristóf a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Család- és Ifjúságügyért Felelős Államtitkárság Ifjúságügyi Főosztály főosztályvezetője kedden, a nemzeti drogstratégiát ért vádakra reagálva.

Téglásy Kristóf elmondta: amint az sajtóhírekben már megjelent, a minisztérium és az államtitkárság kinyílvánította, hogy a 2009-ben elfogadott drogstratégiát nem tekintik irányadónak és egy új stratégia elkészítését tűzték ki célul. Ennek érdekében 2011. április 29-én Soltész Miklós államtitkár felkérésére megalakult egy tíz fős szakmai munkacsoport.

Téglásy Kristóf és Grezsa Ferenc (fotó: Botár Gergely)

Több, a magyarországi kábítószerhelyzetet elemző felmérés készült az elmúlt időszakban. Az egyik legutolsó szerint a 2006-2007-es évhez képest a gyermek és fiatalkorúak között 150 százalékkal nőtt a kábítószert használók, illetve az egyszeri kipróbálók aránya. Ez világosan mutatja, hogy miért van szükség egy új stratégiára - mutatott rá.

Fontos leszögezni, hogy a hétfőn kikerült anyag egy szakmai tervezet. A konkrét lépéseket hiányoló hangokra reagálva a főosztályvezető emlékeztetett: akkor lesz belőle új nemzeti drogstratégia, ha az államtitkárság, a minisztérium, a Kormány és végül az Országgyűlés elfogadja azt. Ezt követően három hónappal kell majd benyújtani azt az akciótervet, mely már az elfogadott stratégiához kapcsolódva határozza meg a konkrét lépéseket.

Téglásy Kristóf és Grezsa Ferenc (fotó: Botár Gergely)

Széleskörű egyeztetéssel valósul meg a stratégia kidolgozása - folytatta. Elindul egy három lépcsős szakmai konzultáció: a drogstrategia.hu fórumán, levélben, melyet közvetlenül több száz társadalmi, egyházi, szakmai és civil szervezethez juttattunk el, valamint konzultációs napok is meghirdetésre kerülnek. Ha minden az ütemterv szerint halad, akkor az egyeztetés javaslatait és módosításait a munkacsoport bedolgozza a szövegbe és benyújtja közigazgatási egyezetetésre. Várhatóan 2011 december elején kerülhet a Kormány asztalára a tervezet-szöveg - húzta alá.

Dr. Grezsa Ferenc, a stratégiát előkészítő szakértői munkacsoport vezetője fontosnak tartotta leszögezni, hogy nem egy elkészült anyagot szerettek volna széleskörű véleményezésre benyújtani. Mint mondta, ezért fordultak a legkülönbözőbb érdekhordozó csoportokhoz. A javaslatok begyűjtését követően összegzésre került sor, figyelembe véve az ismert európai drogstratégiákat.

Grezsa Ferenc kitért arra is, hogy szeptember végére várható a tárca és az államtitkárság elé beterjesztett véglegeges anyag a szakmai munkacsoport részéről. Hozzátette: alapértékeket és lehetséges irányokat próbáltak megalkotni. Az alapelvek tekintetében három dolgot fontos kiemelni: a kábítószerproblémákat nem lehet kiragadni a szenvedélyproblémák általános összefüggési rendszeréből, a tervezet az egészségfejlesztésre helyez kiemelt hangsúlyt, valamint a kezelésben a felépülés-központú szemléletet preferálják - ismertette. Az osztályvezető úgy fogalmazott: az új szemlélet azt próbálja üzenni, hogy a problémákat meg lehet előzni, a már meglévő betegségből pedig lehetséges a felépülés.

Az újságírói kérdésre elhangzott válaszokból kiderült, hogy a tévhittel ellentétben a „designer-drogok” jelentős súllyal szerepelnek a stratégia-tervezetben. A gyermekaddiktológia témakörét feszegető kérdésre a főosztályvezető emlékeztetett, hogy a tervezet egyértelműen fogalmaz: ki kell építeni a gyermekaddiktológia teljes rendszerét.

A Nemzeti Drogstratégia 2012-2020 tervezetét itt letöltheti.

(kormany.hu)