Több mint 370 millió forinttal támogatja pályázati úton a kormány a közterületeken élők étkeztetését, egészségügyi ellátását, a krízisautó szolgálatok működtetését, a hajléktalanellátó intézmények infrastrukturális fejlesztését és a regionális diszpécser szolgálatokat.

A Hajlaktalanokért Közalapítvány három kiírására 84 szervezet több mint négyszáz pályázatot nyújtott be. A 367 támogatott programmal lehetővé válik, hogy a téli időszakban naponta csaknem 4100 adag ételt osszanak ki, több ezren kapjanak rendszeres egészségügyi ellátást, gyógyszertámogatást, kötszerellátást, fertőtlenítő fürdetést, takarót és téli ruházatot. A támogatások hatására közel ötven településen jelentősen javul a hajléktalanok ellátása.

A fenti támogatásokon túl a kormány 2013-ban csaknem 8 Mrd forintot fordít a hajléktalanellátásra, a normatív finanszírozásra, de több százmillió forinttal támogatja a már korábban elindított programokat is. A fagyásos sérülések megelőzése és a kihűlések elkerülése érdekében a kormány még augusztus folyamán 9 darab új autót bocsátott a hajléktalanok utcai ellátását segítő szervezetek rendelkezésére. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a közeljövőben további 9 autó beszerzését támogatja a Hajléktalanokért Közalapítványon keresztül.

A "Vissza az utcáról program" az utcán élő hajléktalan emberek elhelyezését célozta 2010 és 2013 között. Az összesen 146 millió forintos program 18 szervezet bevonásával zajlott. Kiutat kínálnak a hajléktalanságból a "LÉLEK Programok", amelyek során a résztvevők életvezetési tanácsokat, foglalkoztatást kapnak, és amelyek segítik a társadalmi beilleszkedést. A programok – amelyeket a kormány mintegy 300 millió forinttal támogatott – a VIII., IX. és X. kerületben valósulnak meg. Idén ősztől a program folytatódik, amihez az Emberi Erőforrások Minisztériuma a VIII. és IX. kerületekben további 5-5 millió forinttal járul hozzá.

A "Fűtött utca program" keretében Budapesten, négy helyszínen hajléktalan emberek számára szállást nyújtó intézményt alakított ki a Fővárosi

Önkormányzat a Belügyminisztériummal közösen. A program lehetővé tette a rossz műszaki állapotú épületek felújítását. A támogatásnak köszönhetően összesen 555 állandó és 86 időszakos, téli időszakban működtetett éjjeli menedékhely-férőhely, és 296 nappali melegedő-férőhely jött létre. A KSH 2011. évi adatai alapján így a fővárosi állandó éjjeli menedékhely-férőhelyek száma (1.619) 34%-kal, az időszakos férőhelyek (554) aránya pedig közel 16 %-kal bővül. Ilyen mértékű, egyidejű fejlesztésre a fővárosban még nem volt példa.

A hideg beköszöntével - a megnövekedett igényeknek megfelelően - 2013-ban már 11.466 férőhely várja a fedélnélkülieket a szociális szolgáltatások igénybevételét nyilvántartó rendszer (KENYSZI) augusztus havi adatai alapján. A szolgáltatásokra igényt nem tartó hajléktalanok száma becslések szerint országosan 3-4 000 fő lehet.

Szintén az utcán élő hajléktalan emberek elhelyezését és beilleszkedését célozták a Hajléktalanokért Közalapítvány által 2010 és 2013 között kiírt pályázatok. Az összesen 1.2 Mrd forint értékű programokban megközelítőleg száz önkormányzati, civil és egyházi fenntartású hajléktalanellátó szervezet vett részt, köztük több olyan országos szervezet, mint a Magyar Vöröskereszt, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat vagy a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet.

2011-2013 folyamán a kormány az Új Széchenyi Terv keretében további 1,7 Mrd. Ft-ot fordított az utcán élők társadalmi beilleszkedésére. A program célja kifejezetten az utcán és közterületeken élők számának csökkentése, társadalmi integrációjának elősegítése a foglalkoztatás és a lakhatás elérését és megtartását segítő szociális munkával. A komplex reintegrációs programokba bevont hajléktalanok száma meghaladja az 500 főt.

(EMMI-Szociális és Családügyért Felelős Államtitkárság)