Május 15-ét 1994-ben nyilvánította az ENSZ a Család nemzetközi napjává. A gyermekek számára a család tudja biztosítani a legmegfelelőbb lelki és szellemi fejlődést. Azok a fiatalok, akik mögött nem áll ott támogatóként a család, jelentős hátránnyal kezdik felnőtt életüket. A kormány célja ezért, hogy 2014. január 1-től az állami gondoskodásba kerülő minden 12 éven aluli gyermek nevelőszülőkhöz kerüljön.

A családok megerősítése érdekében a kormány megújította a családtámogatások rendszerét és több tucat intézkedéssel segíti a családokat.

• Újra bevezette a szocialisták által megszüntetett családi adókedvezményt és otthonteremtési támogatást, valamint ismét három évre emelte a GYES időtartamát. Az adókedvezménynek köszönhetően több mint egymillió szülő tudott élni a kedvezménnyel és ennek köszönhetően mintegy 180 Mrd. Ft-tal több maradt a családoknál.

• A már bevezetett és tervezett rezsicsökkentés minden családnak segítség és jól szolgálja azt a célt, hogy a szülők több pénzt költhessenek gyermekeikre.

• A gyermekek családba kerülésének megkönnyítésére a kormány egyszerűsítette az örökbefogadással kapcsolatos jogszabályokat. Ennek eredményeképp az elmúlt két évben 7-8 %-kal több gyermek került családba.

• Ezen kívül a kormány nagy figyelmet szentel annak is, hogy a devizahitel miatt nehéz helyzetbe került családok együtt maradhassanak, ezért számos intézkedést vezetett be, hogy a családok eladósodottságát csökkentse vagy utcára kerülésüket megakadályozza.

Kutatások bizonyítják, hogy a kívánt gyermekek hamarabb megszületnek, ha az édesanyák választhatnak a gyermeknevelés és a munkába történő visszatérés között. A munkahelyvédelmi akcióterv által ezért könnyebbé vált az anyák munkába állása, mert járulékmentességet és adókedvezményt kapnak azok a munkaadók, akik GYES-ről visszatérő édesanyákat foglalkoztatnak. Az anyai hivatást a köztudatban is meg kell erősíteni. Ennek érdekében a kormány új tartalommal töltötte meg a mind népszerűbb Családbarát Munkahely díjat és pályázatot írt ki családi programokra, valamint a családbarát közbeszéd erősítésére. A fiatal párok házasságkötésük alkalmával emléklapot kapnak és az újszülött gyermekek szülei ajtódísszel jelezhetik az új családtag érkezését. Örömünkre szolgál, hogy ebben a munkában a médiumok, mindenekelőtt a közszolgálati rádió és televízió is partner.

Fontos része a szemléletváltásnak az élet védelme a fogantatástól kezdve, ami az Alaptörvénybe is bekerült. Ennek jegyében támogatja a Szociális és Családügyért Felelős Államtitkárság az „Egy közülünk” európai polgári kezdeményezést, mely a megfogant életek védelmét tűzte zászlajára 27 uniós tagállam több száz civil szervezetével együtt. Annak érdekében, hogy az Európai Unió ne finanszírozzon olyan kutatásokat és projekteket, melyekben megfogant életeket is felhasználnak, a kezdeményezés az alábbi honlapon támogatható: www.egykozulunk.hu.

(Szociális és Családügyért Felelős Államtitkárság)