Több mint 250, az ország határain belülről és túlról érkezett népes család részvételével csütörtökön megnyitották a Nagycsaládosok Országos Egyesületének (NOE) VIII. családkongresszusát a Lakitelek Népfőiskolán. A szakmai előadásokból és kapcsolatépítő programokból álló négynapos rendezvény kapcsolódik a tevékeny időskor és a nemzedékek közötti együttműködés nemzetközi évéhez is.
Lezsák Sándor, a parlament alelnöke megnyitójában kiemelte: a kongresszus jó lehetőséget kínál arra, hogy a résztvevők a családpolitikával kapcsolatban javaslatokat, üzeneteket fogalmazzanak meg a kormányzatnak, hiszen így tudnak jobbítani azon a valóságon, amelyen nagyon nehéz változtatni.
Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára a rendezvény fontos küldetésének nevezte, hogy üzenjen a fiataloknak: ha felelős szülőkké akarnak válni, akkor erre alaposan fel is kell készülni. Reményei szerint a kongresszuson a szülők őszintén beszélnek majd egymásnak a gyermekvállalás tapasztalatairól, így annak örömei mellett gondjairól is.
Megfogalmazható egy másik üzenet is Kopp Mária társadalomkutató megállapítása nyomán, miszerint a család összetartó ereje, együttléte, több gyermek nevelése az egészségre és a lelki állapotra is kihat - mondta Soltész Miklós, hozzátéve: ezt azoknak lehet címezni, akik sokszor nem tudnak mit kezdeni magukkal, egyedül vannak, és "különböző felvonulásokon próbálják magukat illegetni".
Az államtitkár végezetül kijelentette: Magyarország büszke lehet családpolitikájára, miután több nemzetközi fórumon is elismeréssel méltatják ezt a tevékenységét. Szép sikerként értékelte, hogy az ENSZ egyik, népesedéssel foglalkozó fórumán Magyarországnak több állammal, így Oroszországgal, Lengyelországgal, a Vatikánnal, Máltával valamint a muzulmán országokkal együtt sikerült megakadályozni annak a javaslatnak az elfogadását, hogy az abortusz a családtervezés természete velejárója legyen.
A Családban, családdal az életért mottójú konferencia nyitó napján a NOE szervezésében az idén is átadták a Családbarát Önkormányzat Díjat: Csopak, Dévaványa, Mezőberény, Mosonmagyaróvár, Pázmánd és Tatabánya önkormányzata vehette át az elismerést.
A díjat a NOE elnöksége alapította 2005-ben, és minden évben július 11-hez, vagyis a népesedés világnapjához kapcsolódóan adják át. Az elismerésre az egyesület helyi közösségei, szakértői, tagjai tesznek javaslatot egy 15 pontos szempontrendszer alapján.
(MTI)