A kormány március 30-i határozatának megfelelően az érintett tárcák megvizsgálták, hogy szociálpolitikai okokból mely szociális juttatások esetében indokolt és előnyös az Erzsébet-utalvánnyal történő fizetés.
A felülvizsgálat alapján a rászoruló gyermekeknek és családjuknak biztosított rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény (évi két alkalommal gyermekenként 5800 Ft) teljes összegét utalványban kapják meg a családok. A kiegészítő típusú ellátás célja elsősorban az, hogy jellemzően az iskolakezdéshez és gyermekneveléssel összefüggő egyéb kiadásokhoz nyújtson segítséget.
A rendszeres szociális segély esetében az utalványban folyósítás nem kötelező. Az önkormányzat dönthet arról, hogy a rendszeres szociális segély összegének egy része (5000 Ft) Erzsébet-utalvány formájában kerüljön-e kifizetésre. A segély részösszegének Erzsébet-utalvány formájában történő kifizetésről akkor dönthet az önkormányzat, ha a segély összege meghaladja a 10 000 Ft-ot. Ilyen módon biztosítható, hogy a jogosult az utalvánnyal nem fedezhető kiadásokat is viselni tudja.
A többi támogatás (gyes, gyed, családi pótlék, stb.) esetében nincs változás, azaz azokat továbbra is pénzbeli formában kapják meg a családok.
A szociális támogatások pénzbeli ellátás helyett utalvánnyal történő kifizetés célja az uzsora jelenségének visszaszorítása és a családok hatékonyabb, célzottabb támogatása. Az Erzsébet-utalvány csak az adott család érdekében használható fel és csak itthon költhető el.
Ez segítség a családoknak, de üzenet azok számára is, akik sok adót fizetnek és támogatásban, segélyben nem részesülnek, mert biztosak lehetnek abban, hogy az állam az általuk fizetett adóból közvetlenül a rászorulókat támogatja.
(Szociális, Család- és Ifjúságügyért Felelős Államtitkárság)