A kormány az Új Széchenyi Tervben 2 Mrd Ft-ot fordít az autizmussal élők foglalkoztatásának bővítésére, társadalmi beilleszkedésére és egy olyan szakmai tanácsadó hálózat kiépítésére, mely abban segít, hogy az autizmussal élők a mindennapok során a lehető legnagyobb önállóságra tegyenek szert - mondta Soltész Miklós egy, az Autizmus világnapja alkalmából tartott miskolci rendezvényen.

2008-óta az ENSZ javaslatára április 2-a az Autizmus Világnapja, mely arra ösztönzi a tagállamokat, hogy hozzanak intézkedéseket az autizmussal élők érdekében, a társadalmi problémák megelőzésére, orvoslására. Hazánkban mintegy 80-100 ezer személy érintettsége feltételezhető. A diagnózisok felállításának hazai nehézségei következtében – valamint, hogy az autizmus diagnosztizálása hazánkban „csupán” mintegy 25 éves múltra tekint vissza – a diagnosztizált autizmussal élők száma ennél jóval kisebb.

Mindennapi életüket megkönnyítendő a Kormány az Új Széchenyi Tervben két pályázatot hirdetett az autista és megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásának és munkahelyek teremtésének elősegítésére, továbbá egy országos lefedettségű szakmai tanácsadó hálózat kiépítésére. Az autizmussal élők társadalmi életben való aktív részvétele és a társadalmi és munkaerő-piaci integrációja érdekében 1, 2 Mrd Ft-os támogatásban részesülnek az autizmussal élő személyeket is ellátó nappali ellátást biztosító, 50 fő alatti bentlakásos intézmények fenntartói, valamint ezen intézményekkel együttműködő, megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató akkreditált foglalkoztatók számára.

Kép letöltéseFotó: Botár Gergely

A pályázó szervezetek infrastrukturális fejlesztésre, a foglalkoztatás bővítésére és olyan szolgáltatások megvalósítására kaptak támogatást, amelyek lehetővé teszik az autizmus spektrumzavarral élők szocioterápiás tevékenységének, és akkreditált foglalkoztatásának hosszútávú fenntarthatóságát. A program keretében - a foglalkoztatás növeléséhez kapcsolódóan - új épület építése, már meglévő átalakítása, felújítása és bővítése, illetve gépek és eszközök beszerzése valósulhat meg. A pályázat eredményeként várhatóan 300-400 autizmussal élő, illetve megváltozott munkaképességű személy számára létesül új munkahely.

Kép letöltésefotó: Botár GergelyAz autizmussal élőknek az önálló életvitel elsajátításával fel kell készülniük a munkavállalásra és el kell érni, hogy családjaik is az ellátórendszer partnereivé váljanak. Ennek érdekében a kormány az Új Széchenyi Tervben 800 millió Ft-ot fordít az autizmussal élők életminőségét támogató, országos szakmai tanácsadó hálózat kiépítésére.

A támogatás célja, hogy az autizmussal élő személyek felkészültek legyenek a munkavállalásra, a lehető legnagyobb önállóságra tegyenek szert és javuljon a társadalom és az ellátórendszer felkészültsége, erősödjön az autizmussal élők integrációja annak érdekében, hogy az autizmussal élő felnőttek egy erre felkészült, befogadó társadalomban élhessenek méltó életet.

Kép letöltéseFotó: Botár Gergely

Az Autisták Országos Szövetségét (AOSZ) az Emberi Erőforrások Minisztériuma 2014-ben több mint 52 millió forinttal támogatta. A fogyatékos személyeket ellátó lakóotthonok kiegészítő támogatására 2014-ben a kormány 95 millió forintot fordított.

(Szociális és Családügyért Felelős Államtitkárság)