A Bölcsődék Napján a bölcsődei dolgozóknak mondunk köszönetet. Napjainkban még fontosabb feladat hárul rájuk, mint 161 évvel ezelőtt, az első kisdedóvó intézmény létrehozásakor. Áldozatos munkájukkal elősegítik az édesanyák munkába állását, a család és a munka összehangolását.Pótolhatatlan szerepet töltenek be a kicsik szocializációjában, a gyermekszegénység csökkentésében és a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek esélyeinek növelésében – hangsúlyozta Asztalosné Zupcsán Erika szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkár, aki a kormány nevében mondott köszönetet a bölcsődei dolgozóknak munkájukért és Pro Familiis Díjakat, valamint miniszteri dicséreteket adott át e nap alkalmából. Közlemény.

Pro Familiis Díjban részesült: Dr. Palotai Zsuzsanna; Miniszter Elismerő Oklevelet kapott: Soltész Józsefné, Szijj Károlyné és Szabados Henriett.

Az első magyarországi bölcsőde 1852. április 21-én nyitotta meg kapuit Pesten a Kalap utcában, többek között olyan támogatóknak köszönhetően, mint Jedlik Ányos vagy Heckenast Gusztáv.

Hazánkban tavaly csaknem 700 bölcsőde működött, melyekbe több mint 37 ezer kisgyermeket írattak be. A 3 év alatti gyermekek ellátása óvodán belül létrehozott bölcsődei egységben is megszervezhető, jelenleg 161 intézmény működik ilyen formában. A Köznevelésről szóló 2011. évi törvény emellett lehetőséget teremt a 2-3 év közötti gyermekek elhelyezésére egységes óvoda-bölcsőde létrehozásával. A 2011/2012-es tanévben 125 települési önkormányzat, illetve önkormányzati társulás szervezett ilyen ellátást, mintegy 550 kisgyermek számára. A felsoroltakon túl családi napközik is gondoskodnak napközben e korosztályról.

A bölcsődei ellátás segíti a nők munkába állását, s kutatások bizonyítják, hogy növeli a gyermekvállalási kedvet, ha az anyáknak nem kell választani a gyermeknevelés és a munkába történő visszatérés között is. A kormány kiemelt feladatának tekinti, hogy segítse az édesanyák munkavállalását. Ennek elősegítésére 2011 és 2013 között az Új Széchenyi Terv keretében több mint 10 milliárd forintot fordít új bölcsődei férőhelyek létrehozására és a meglévők korszerűsítésére. 2010 és 2012 között mintegy 1500 új bölcsődei férőhely jött létre és az év végéig várhatóan további 2000 férőhelyet vehetnek birtokba a kisgyermekek.

A gyermekek napközbeni ellátásának fejlesztése a 2014-2020 közötti uniós költségvetési időszakban is prioritás lesz. Ezen belül is a kormány külön hangsúlyt fektet a leghátrányosabb helyzetű kistérségekben élő gyermekek minél korábbi életkorban történő megsegítésére.

(Szociális és Családügyért Felelős Államtitkárság)