Az Emberi Erőforrások Minisztériumának illetékes képviselői egyeztetéseket folytattak a Human Rights Watch képviselőivel a mai napon nyilvánosságra hozott kapcsolati erőszakkal foglalkozó jelentésükről.

A Human Rights Watch jelentése utólag is megerősíti, hogy a 2013 július 1-ével hatályba lépett új büntető törvénykönyvben a kapcsolati erőszak önálló büntetőjogi tényállás létrehozása szükséges és jó irányba mutató lépés volt. A szervezet ajánlásai részben rámutatnak azokra a problémákra, amelyek a korábbi szabályozás gyengeségeiből fakadnak, az öt hónapja életbe lépett szabályozás tapasztalatait értelemszerűen még korai lenne tudományos módszerességgel feldolgozni.

A kormányzati szervekkel való találkozóikon a Human Rights Watch képviselői jelezték, hogy jelentésükkel nem átfogó képet akartak alkotni a magyar jogszabályi környezetről – erre a jelentés készítésének módszertana sem alkalmas – csupán egy-egy kirívó példán keresztül kívánják ösztönözni a Kormányt további intézkedések megtételére. A tárca képviselői kérték a jelentésben szereplő több ténybeli tévedés javítását, illetve más országokban tapasztalt jó gyakorlatok megosztását – ezekre a Human Rights Watch delegációja ígéretet tett.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma megerősíti, hogy az állam határozottan elutasítja a kapcsolati erőszakot, a bántalmazók tettükkel olyan bűncselekményt követnek el, melyért bíróság előtt kell felelniük, és ha a bántalmazott kéri az ellátórendszer segítségét, az áldozatok védelmére, segítésére, a krízishelyzetek rendezésére minden esetben lehetőség van.

A nap 24 órájában ingyenesen hívható az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat: +36-80-20-55-20.

(Szociális és Családügyért Felelős Államtitkárság)