Magyarország számára a demográfiai és gazdasági csapdából való kitörést a család és a munkahely összeegyeztetése jelenti – hangsúlyozta a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkára pénteken, egy budapesti konferencián.

Soltész Miklós leszögezte, hogy az új Családbarát Munkahely Pályázat programmal üzenni szeretnének a vállalkozásoknak és a családoknak, de bíztatásnak is szánják az egész társadalom számára.

Kifejtette: a kormányváltás óta eltelt időszakban az eddig meghozott döntésekkor is világos volt számukra, hogy a családok – melyek hazánk és egyben Európa jövőjét jelentik – megerősítése megoldhatatlan a munkahelyek családbaráttá tétele nélkül.

A demográfiai helyzet “katasztrofális”. El kell hinnünk, hogy a “család nem szégyen” – szögezte le Soltész Miklós. Hozzátette, hogy az elmúlt 20 évben sajnos komolyan rombolták ezen értékeket, aminek meg is lett az eredménye: 2060-ra az Európai Unióban a népesség fele 50 év feletti lesz, Magyarországon pedig még ennél is sokkal súlyosabb lehet a helyzet, hiszen hazánkban nem az 50, hanem a 65 év felettiek lesznek többségben.

fotó: Horváth Ernő

Az államtitkár kiemelte: mára megváltozott a fiatalok hozzáállása mind a munkához, mind a családhoz. Nem baj az – mondta –, ha egy édesanya évekig együtt van kisgyermekével, de tapasztalataink szerint a mostani fiatal generáció úgy gondolkodik, hogy a gyermekvállalás mellett dolgozni is szeretne.

Nem mondhatunk mást - folytatta Soltész Miklós -, mint azt, hogy a demográfiai és gazdasági csapdából való kitörést a család és a munkahely összeegyeztetése jelenti.

A politikus megjegyezte: nem véletlen, hogy EU-elnökségünk alatt kiemelt téma a családok helyzete, hiszen az egész kontinensen égető a probléma. Hozzátette: ezen törekvését Magyarországnak nagyon sok vezető európai politikus megköszönte.

Kialakítható olyan politika, mely feloldja a gyermekvállalás és a munkavállalás között meglévő ellentmondást - mutatott rá a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára, hozzáfűzve: az államnak e kérdéskörben az a feladata, hogy megteremtse a megfelelő keretfeltételeket.

fotó: Horváth Ernő

Egy év alatt - fogalmazott Cséfalvay Zoltán -, jó néhány igen fontos intézkedést meghoztunk: bevezettük a családbarát adórendszert, segítettük a GYES-ről, GYED-ről a munkaerőpiacra visszatérők integrálását, a Széll Kálmán Tervben pedig egyebek mellett rögzítettük a munkaerőpiac rugalmasabbá tételének szándékát is.

Az államtitkár leszögezte: az eddig tett lépések mellett tovább kell erősíteni a részmunkaidős foglalkoztatást, mert sajnos még mindig egyszerűbb adminisztrálni egy nyolc órás munkavállalót, mint két négy órában dolgozót.

Cséfalvay Zoltán megjegyezte: a munka és a család még hatékonyabb összecsiszolásához mindenképpen változtatni kell az emberek gondolkodásán, hiszen velük együttműködve lehet csak eredményeket elérni.

(kormany.hu)