A magyar európai uniós elnökség által szervezett L’Europe de l’Enfance kormányközi munkacsoportülést megelőző konferenciát Soltész Miklós szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár nyitotta meg a Néprajzi Múzeumban 2011. március 22-én. Közlemény.
Előadásában kiemelte, hogy minden gyereknek joga van az egészséges testi és lelki fejlődéshez, ezt legjobban a család biztosíthatja számára. Ezért a gyermekvédelemnek és a családpolitikának a családban maradást, illetve a gyermekvédelemből a családba kerülést kell szolgálnia.
Az államtitkár előadásában beszélt a jó gyakorlatok megismeréséről és átvételéről, de hangsúlyozta, hogy mindeközben fontos az egyes országok, kultúrák hagyományainak tiszteletben tartása, mert nincsenek általános érvényű megoldások.
Fontos, hogy a fiatalok már az iskolában felkészülhessenek a családi életre. A családi életre nevelés ma nem része az iskolai oktatásnak, így a fiatalok nem kapnak mintát arra, hogyan kell nevelni egy gyermeket. Ez azért is fontos lenne, hogy a diákok később könnyebben találjanak megoldásokat az élet adta kihívásokra.
Hangsúlyozta, hogy a gyermekvédelmi rendszer eredményességének fokmérője, ha a gyermekvédelmi gondoskodásban felnövekvő fiatalok is képessé válnak a felelősségteljes gyermekvállalásra, családalapításra. Soltész Miklós örömtelinek nevezte, hogy a gyermekvédelmi gondoskodás rendszerébe bekerülő gyermekek nevelőcsaládoknál történő elhelyezésének aránya növekszik, jelenleg a gyermekvédelemben nevelkedő gyermekek közel 60%-a él nevelőszülőnél.
Kifejtette, hogy fel kell hívni a figyelmet a média felelősségére, mert az erőszak és a negatív magatartásminták károsan befolyásolják a gyermekek fejlődését és nevelését.
Soltész Miklós fontosnak nevezte egy jó gyermekvédelmi törvény megalkotását és elmondta, hogy a jövőben a kormány uniós pályázatok keretében tucatnyi gyermekotthont tud majd felújítani.
Felhívta a figyelmet arra, hogy beszélni kell a szexuális zaklatáson átesett és a drogkereskedelembe kényszerített, valamint a fogyatékossággal született gyermekekről is.
Az államtitkár rámutatott arra, hogy a magzat védtelen és segítségre szorul, beszélt arról is, hogy az abortusz lelki terhét a nők általában egyedül viselik.
Az eseményen részt vett a 18 tagállam képviselője, az Európai Bizottság és a ChildOnEurope 1-1 tagja, továbbá a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosának Hivatala illetékes szakemberei, a gyermekvédelmi hatóságok és a gyermekvédelem területén működő civil szervezetek képviselői.
Az előadásokat a L’Europe de l’Enfance munkacsoport ülése követte, amelyen az Európai Bizottság új gyermekvédelmi törekvéseinek és irányait vitatják meg, továbbá a magyar elnökség a gyermekek védelmében alább megfogalmazott álláspontját.
Minden kormányzat és táradalom ismerje fel, hogy:
1. A család a társadalom legszilárdabb alapja. Mind a nemzeti, mind az európai döntéshozók nagymértékben segítsék elő a családok védelmét és támogatását, hogy azok anyagi, érzelmi, erkölcsi és szellemi biztonságot jelenthessenek a gyermekek számára. A jelenlegi európai demográfiai helyzetet tekintve mindent el kell követni annak érdekében, hogy tudatosuljon, a nagycsalád érték.
2. A gyermek alapvető joga, hogy családban nőjön fel. Az elsődleges cél, hogy korosztályának megfelelő biztonság, nevelés, érzelmi, szellemi és erkölcsi fejlesztés vérszerinti családjában legyen biztosított. Amennyiben erre nincs mód, akkor támogatni kell, hogy a gyermekek örökbefogadói családban, illetve nevelőszülőknél kaphassák meg a szükséges gondoskodást.
3. A gyermekek szülei felelősek a rájuk bízott gyermekekért. Kövessenek el mindent azért, hogy gyermekeik anyagi, érzelmi, szellemi és erkölcsi téren ne szenvedjenek hiányt. A szülők tegyenek meg mindent – az állam és a társadalom segítségével - annak érdekében, hogy a gyermekek mind családjuk, mind a társadalom tudatos tagjai és majdani építő szereplői legyenek.
(Szociális, Család- és Ifjúságügyért Felelős Államtitkárság, kormany.hu)