A kormányzat támogatja és szorgalmazza a siketek bilingvális oktatását, amikor a beszélt magyar nyelv mellett a magyar jelnyelvet is alkalmazzák – jelentette ki a szociális és családügyért felelős államtitkár kedden, a témában rendezett budapesti konferencián.

Az Országházban tartott szakmai tanácskozáson Soltész Miklós hangsúlyozta, hogy az így tanuló gyermekek nagyobb tudáshoz és lehetőséghez jutnak az életben.

Emlékeztetett arra, hogy 2009-ben fogadták el a jelnyelvi törvényt, amely szerint 2017-re kell felkészülni a bilingvális oktatásra.

Soltész Miklós beszélt arról is, hogy az infokommunikációs akadálymentesítés egyre inkább teret nyer a magyarországi közmédiában és a közösségek életében. Nagyon fontos eredménynek nevezte a jelnyelvi tolmácsok alkalmazását.

A rendezvényhez kapcsolódva az Emberi Erőforrások Minisztériuma tájékoztatót juttatott el az MTI-hez. Ebben azt írták, hogy a kormány a fogyatékossággal élőknek nyújtott segítségen belül kiemelt figyelmet szentel a hallássérülteknek. Intézkedésekkel, költségvetési és uniós forrásokkal támogatja a siketeket és a siketvakokat – például ingyenes számukra a jelnyelvitolmács-szolgáltatás országos hálózata.

Az Új Széchenyi Terv keretében 2012-ben és az idén is jelentős uniós programok indultak el a hallássérültek ellátásának fejlesztésére. A kormány két pályázattal csaknem 900 millió forintot fordít az egyenlő esélyű hozzáférés megteremtésére a közszolgáltatásokhoz, a jelnyelvitolmács-szolgálatok fejlesztésére és az infokommunikációs akadálymentesítésre – emelték ki.

A hallássérült gyermekek oktatásáról szóló budapesti tanácskozást a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége szervezte.

(MTI)