Az alkotás teszi az embert emberré, épp ezért fontos a fogyatékossággal élők számára is a munka - mondta Soltész Miklós szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár pénteken Budapesten, a "Segítő Vásárlás" című szakmai konferencián Budapesten.

Az államtitkár a fogyatékossággal élők világnapján rendezett eseményen kiemelte: a fogyatékossággal élők nem eltartottként, nem lesajnált emberként szeretnének élni, hanem dolgozni szeretnének. Mint fogalmazott, rokkantsági nyugdíjon, segélyből élni sokszor megalázó és anyagi szempontból is katasztrofális.

Rámutatott: a fogyatékkal élők önbecsülésére is pozitívan hat az, ha dolgozhatnak, és emellett a vállalkozásokban integráló szerepet is betöltenek. Azok a fogyatékossággal élők, megváltozott munkaképességűek, akik vállalkozásoknál elhelyezkednek, általában céghű munkatársak, többletfizetésért nem mennek csak úgy tovább - jegyezte meg.

Arról is beszélt, hogy a magyar társadalomban eddig is benne volt a magyar termék és a magyar munkahely tisztelete, a magyar vásárlók érzik, ha magyar terméket vásárolnak, akkor magyar munkahelyet őriznek meg. Soltész Miklós elmondta: a "Segítő Vásárlás" logót olyan cégek kaphatják meg, amelyek megváltozott munkaképességű, vagy fogyatékossággal élő embereket foglalkoztatnak.

Nagy Anna kormányszóvivő hangsúlyozta: Magyarországon több mint 600 ezer ember él valamilyen fogyatékossággal, 90 százalékuk munkanélküli. Mikor a kormány arról beszél, hogy egymillió új munkahelyet akar teremteni a következő tíz évben, akkor nem csak a jól látó, a jól halló és a könnyen mozgó munkavállalókról beszél.

Bernáth Ildikó fogyatékosságügyi miniszteri biztos elmondta: a Nyugdíjfolyósító Főigazgatóság 2010-es januári adatai szerint 979 ezer ember részesül rokkantsági nyugdíjban, illetve valamilyen szociális ellátásban. Ennek a támogatásnak az összege éves szinten meghaladja a 350 milliárd forintot - tette hozzá.

A 979 ezer emberből több mint négyszázezren aktív korúak, akik közül mindössze negyvenezren dolgoznak - hangsúlyozta.

A miniszteri biztos megemlítette, hogy az Európai Unió 2010 és 2020 közötti fogyatékosságügyi stratégiájának alapelvei között a foglalkoztatás is szerepel és a dokumentum rögzíti, hogy az unióban alig ötven százalékos a fogyatékossággal élők foglalkoztatása. A kormány célja, hogy a foglalkoztatottságot emelje - jelentette ki. Bernáth Ildikó közölte: a fogyatékossággal élőket vagy megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató cégek költségvetésben biztosított állami támogatása évről évre csökken, de a minisztérium a jövőben uniós forrásokat is be kíván vonni a támogatásba. A miniszteri biztos is azt mondta: a megváltozott munkaképességűek megállják a helyüket a nyílt munkaerőpiacon is. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium idén először, hagyományteremtő céllal rendezi meg pénteken és szombaton a "Segítő Vásárlást", a fogyatékossággal élők által készített termékek kiállítását és vásárát.

(MTI)