A Nemzeti Erőforrás Minisztérium Sportért Felelős Államtitkársága által előkészített rendelet elfogadásával a kormány átalakította a magyar doppingellenes szervezetrendszert és szabályozást, amely így minden részletében megfelel a nemzetközi előírásoknak. Közlemény.

Az EU-tagállamok közül eddig tizenegy tagállam nyerte el a WADA Szabályzatnak és a nemzetközi doppingellenes szabályozásnak való teljes megfelelőségi, úgynevezett, „fully compliant” státuszt.

Sikerrel zárultak tehát a Czene Attila és Rune Andersen (a WADA nemzetközi jogharmonizációért felelős igazgatója) közt tavaly ősszel megkezdett jogharmonizációs egyeztetések. Az állami sportirányítás a doppingellenes küzdelemben közreműködő szervezetekkel együttműködve, a hazai szabályozást és szervezetrendszert teljes egészében a nemzetközi előírásoknak megfelelően módosította.

A kormányrendelet új alapokra helyezi a nemzeti doppingellenes tevékenység és szervezetrendszer szabályait. Az új előírás meghatározza a doppingellenes küzdelem egyes szereplőinek (így a versenyzők, a nemzeti doppingellenes szervezet /HUNADO/, valamint a sportszövetségek, sportköztestületek) kötelezettségeit és pontosítja a doppingvétségek körét. Kimondja továbbá, hogy a doppingeljárásban a bizonyítási kötelezettség főszabály szerint az eljáró szervet terheli.

A HUNADO feladatai kibővülnek, a módosítás felruházza valamennyi, a nemzeti doppingellenes szervezetet megillető jogkörrel, így a jövőben:

- a sportszövetségek helyett lefolytatja az előzetes felülvizsgálati, valamint a doppingeljárásokat;
- átveszi a megszüntetett Nemzeti Doppingellenes Koordinációs Testület egyes feladatait;
- speciális bizottsága dönthet a gyógyászati célú mentességi kérelmekről;
- valamennyi érintett sportágra kiterjedően összeállítja a nyilvántartott vizsgálati csoporthoz tartozó versenyzők körét,
- ellátja a mintavétellel és kezeléssel, valamint a doppingellenőrzések eredményének kezelésével és közlésével összefüggő, hatáskörébe utalt feladatokat,
- a továbbiakban is gondoskodik a tiltólista karbantartásáról, ezzel kapcsolatos tájékoztatási tevékenységet végez, az aktuális tiltólistát honlapján közzéteszi.

A sportolók adatszolgáltatási kötelezettsége egyszerűsödik. A nyilvántartott vizsgálati csoportba tartozó versenyzők köre pedig számottevően csökken. A tartózkodási helyükre vonatkozó, ún. „whereabouts” információkat a HUNADO, a többi versenyző adatait pedig a szövetség kezeli majd. A HUNADO hatáskörének meghatározásával eleget teszünk azon nemzetközi elvárásnak, hogy a doppingellenőrzések során a lehető legmagasabb szintű függetlenség, pártatlanság és átláthatóság érvényesüljön.

Az új szabályozás tartalmazza a 2011. évi Tiltólistát, vagyis a tiltott anyagokat és módszereket tartalmazó jegyzéket, mely megtalálható a www.antidopping.hu weboldalon.

A doppingellenes küzdelem sikereként könyvelhető el, hogy idén a londoni olimpiát megelőző utolsó felkészülési évben, az állam 35 százalékkal több forrást biztosít a doppingellenes feladatokra, mint tavaly.

(Sportért Felelős Államtitkárság, kormany.hu)