A magyar kajak-kenu sport 2020-ig összesen 13,4 milliárd forint állami támogatást kap sportágfejlesztésre.

Ezt Simicskó István sportért és ifjúságért felelős államtitkár jelentette be azon a csütörtöki sajtótájékoztatón, amelynek keretében Baráth Etelével, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnökével aláírta az erről szóló megállapodást. Az államtitkár hozzátette: ebből az összegből idén 1,322 milliárdot kap a sportág, melyet 2014. június 31-ig lehet felhasználni. Ezen belül 210 millió jut szakmai feladatokra, 986 millió létesítményfejlesztésre, 126 millió pedig a kiemelt edzői programra. Simicskó István azt is elmondta, hogy kiemelt állami fizetésben részesülő 154 edzőből 24-en, míg a sportcsillagok ösztöndíjához jutó 111 fiatalból 31-en kerülnek ki a kajak-kenu sportágból. "Soha ilyen mértékű támogatásban nem részesült a sportág, és soha ilyen tervezhetőség és kiszámíthatóság nem volt nemcsak a kajak-kenuban, hanem az egész magyar sportban" - fogalmazott az államtitkár, majd emlékeztetett arra, hogy a 16 kiemelt sportág 2020-ig összesen 135 milliárd forintot kap a kormánytól.

Baráth Etele kitért arra, hogy a magyar kajakosok és kenusok az idei világversenyeken 69 arany-, 42 ezüst- és 51 bronzérmet nyertek, s összesen 46 olimpiai pontot szereztek, ezzel a legeredményesebbek a sportágak rangsorában. Különösen a fiatalok szereplését nevezte fantasztikusnak, mivel a 16-18 éves korosztály tagjai a lehetséges 81 elsőségből 29-et gyűjtöttek be a vb-ken. A sportágfejlesztési stratégia kapcsán megemlítette, hogy a kajak-kenu az idei év elején egymilliárd forint rendkívüli kormánytámogatásban részesült. A jövőt illetően elmondta azt is, hogy hatalmas fejlesztéseket terveznek a Hajógyári-szigeten, ahol "a jövő szigete" néven életmód-, szabadidő- és rekreációs központot kívánnak létrehozni. Ezt nemcsak a kajakosok és kenusok, hanem számos más sportág képviselői, valamint a hobbisportolók is használni tudják majd.

Vígh László kormánybiztos a kajak-kenu központok és csónakházak fejlesztéseiről szólva beszámolt arról, hogy megújul a Kolonics Edzőközpont, a szolnoki és a szegedi pálya, de jut pénz a velencei, a Duna-kanyari, a gyomaendrődi, a nagykanizsai és a miskolci létesítmények felújítására is. Hozzátette, hogy a Nemzeti Olimpiai Központon belül egy olyan új tanmedence épül a város közepén, amelyhez diagnosztikai központ is kapcsolódik.

(MTI)