A látvány-csapatsportágak társasági adókedvezményének konstrukciója keretében a 2011-2012-es (első) támogatási időszakában a 2012. június 30-ig kiállított támogatási igazolások alapján 33,5 milliárd forint támogatásban részesültek a Kedvezményezettek.

Ehhez adódik a kérelmezők által kötelezően fizetendő – az egyes jogcímek esetében meghatározott – önerő összege, amely a 2011/2012-es támogatási időszakra vonatkozóan megközelítőleg 12 milliárd forint, vagyis a kedvezményezett sportszervezetek a Tao támogatási konstrukció keretében az általuk biztosítandó önerővel együtt mintegy 45 milliárd Ft-ot használhattak fel.

A statisztikák szerint korábban a Magyarországon működő cégek 7,5-11 milliárd forint közötti összeget költöttek a sportcélú támogatásokra. A tavalyi évben 2618 vállalkozás több mint 25,6 milliárd forint értékben tűntetett fel látvány-csapatsport támogatásához kapcsolódó adókedvezményt a társasági adóbevallásokban támogatást adott a társasági- és osztalékadó kedvezményen (TAO) keresztül az öt látvány-csapatsportágnak. 

Erről Bardóczy Gábor, a Nemzeti Sport Intézet (NSI) igazgatója beszélt az Országgyűlés Sport- és turizmusbizottságának keddi ülésén, kiemelve, hogy az öt látvány-csapatsportág (labdarúgás, kosárlabda, kézilabda, vízilabda, jégkorong) 1550 sportszervezete nyújtott be támogatási kérelmet, ebből több mint 1320 ténylegesen élni is tudott a lehetőséggel.

"Összesen 744 település volt érintett a támogatásban, a labdarúgásban 714, a kézilabdában 153, a kosárlabdában 66, a vízilabdában 34, a jégkorongban pedig 19 településen tudtak a sportegyesületek TAO-pénzből költeni" - fogalmazott Bardóczy. "Azt lehet mondani, hogy az öt sportág közül a jégkorong élt a leghatékonyabban a lehetőségeivel, ugyanis a benyújtott kérelmek 97 százalékában ténylegesen tudott lehívni támogatást."

Az NSI igazgatója a TAO-rendszer előnyei között említette, hogy a fejlesztések eredményeként - a Nemzetgazdasági Minisztérium kimutatása szerint - a 2012-es költségvetési időszakban 8,6 milliárd forint bevételnövelő hatás is jelentkezik a költségvetésben a programok hatására jelentkező közvetett pozitív hatások (jövedelem és forgalmi típusú adóbevételek emelkedése) eredményeként, az érintett sportágakban pedig 15 százalékkal nőtt az igazolt versenyzők száma.

"Fontos elmondanunk, hogy a rendszernek köszönhetően sikerült megállítani a sportegyesületek megszűnését, ráadásul már összesen több mint 100 sportlétesítmény megújulása elindult" - mondta Bardóczy, s hozzátette, a TAO pénzek felhasználásának elszámolásai kapcsán 1100 sportszervezetet ellenőriztek eddig az NSI munkatársai, ebből 200 projektet a helyszínen is megvizsgáltak.

Az igazgató a jövőre vonatkozóan kiemelte, hogy a TAO-rendszerben szeretnék erősíteni a kis-és középvállalkozások szerepét, cél, hogy a létesítmény-fejlesztések összhangban legyenek a mindennapos testnevelés bevezetésével is.

(MTI, EMMI)