A Szent István Egyetem (SZIE) által kidolgozott sportolói életpályamodellt ismertető szakmai beszélgetésen és sajtótájékoztatón vett részt Simicskó István sportért és ifjúságért felelős államtitkár. A program célja, hogy a továbbtanulni vágyó, de a sportot is versenyszerűen űző diákoknak ne kelljen feladniuk sportkarrierjüket egyetemi tanulmányaik alatt.

A SZIE-AEGON programja többek között az egyetem keretein belül egy sportiroda segítségével koordinálja élsportoló diákjai tanulmányait, speciális óra- és vizsgarenddel segíti őket. A programhoz a kézilabda, a vízilabda, és az atlétikai szövetség után most a Magyar Jégkorong Szövetség is csatlakozik.

Fotó: Árvai Károly

Simicskó István beszédében méltatta az Egyetem által életre hívott kezdeményezést és megerősítette: a sportolói életpálya-modellre vonatkozó elképzelések teljes mértékben összhangban vannak a kormányzat által megfogalmazott célokkal. Elmondta, a sportvezetés a Magyar Sportcsillagok Ösztöndíjának bevezetésével is igazolta, hogy kiemelt stratégiai ágazatként kezeli a sportot. „Nemes célok mellett felsorakozni, a közösségek, a gyermekek érdekét szolgálni mindig jó cselekedet. Azt szeretnénk, hogy a tanulni szándékozó sportoló fiataloknak ne kelljen választaniuk: tanulnak vagy sportolnak. Ezzel a programmal mindkettő lehetővé válik” – fogalmazott az államtitkár.

„Az idén szeptemberben bevezetett Magyar Sportcsillagok Ösztöndíja tovább erősíti Magyarország sportnagyhatalmi státuszát, hiszen ezáltal is megbecsüljük sikeres fiatal sportolóinkat és arra ösztönözzük őket, hogy itthon tanuljanak és folytassák sportolói pályafutásukat” – hangsúlyozta a sportpolitikus. Szólt arról, hogy az ösztöndíj kiegészíti a már létező, jól működő komplex ösztönző rendszert, és korábban sosem látott, jutányos támogatást biztosít az egyetemista sportolók számára.

Fotó: Árvai Károly

„Legfontosabb célunk gyermekeink jövőjének biztosítása, ennek érdekében a sport- és egészségközpontú életmódot minél korábban kell megismertetnünk és megszerettetnünk velük. A mindennapos testnevelés bevezetése is kiváló eszköze ennek. Ez mindemellett szélesíti az utánpótlás-bázist, érdekeltté teszi a testnevelő tanárokat, hogy a sportszervezetekhez irányítsák a tehetséges gyerekeket” – mondta Simicskó István.

A sajtótájékoztatót megelőző kerekasztal-beszélgetés tapasztalatait összegezve Simicskó István elmondta: a kormány fontos célja, hogy minél több felsőoktatási intézményt tegyen érdekeltté a programban. Az államtitkár szólt arról, hogy a szövetségekkel, egyetemekkel, sportolókkal történő együtt gondolkodás és közös munka, a sportágak lehetőségeinek, terveinek megismerése, az 5 látvány-csapatsportág mellett a 16 kiemelt sportág fejlesztése óriási lehetőségeket biztosít a magyar sportnak és a fiatal, tanulni szándékozó sportolóknak is.

Fotó: Árvai Károly

Annak érdekében, hogy az Aegon-SZIE Tanulj és sportolj! program mintaprogrammá váljon, a szövetségek hivatalos kapcsolattartót neveznek ki, akik a program és a szövetségek közötti koordinációt végzik majd, emellett a sportszövetségek segítenek az Aegon-SZIE Tanulj és sportolj! programot megismertetni az utánpótlás edzőkkel, a sportoló fiatalok szüleivel, valamint segítik a velük való rendszeres kapcsolattartást is.

Az Aegon-SZIE Tanulj és sportolj! program keretében ősztől Sportkártya is bevezetésre kerül, amellyel a diákok sport- és kulturális tevékenységeken vehetnek kedvezményesen részt. A kártyát már más egyetemek diákjai is használhatják, az összegyűjtött pontokat beváltva színházjegyeket, könyveket vásárolhatnak, vagy az egyetemük sportköreit látogathatják kedvezményesen.

A konferenciával egy időben elindul a program hivatalos honlapja is, a www.tanuljessportolj.hu, ahol az érdeklődő tanulók, szülők és egyesületek is megtalálnak minden fontos információt.

(Sportért és Ifjúságért Felelős Államtitkárság)