A vidéki, a társadalom perifériájára szorult fiatalok megszólítása a kormányzati ifjúságpolitika egyik legfontosabb pontja – hívta fel a figyelmet az ifjúságpolitika fókuszpontjaira Kiss Norbert ifjúságért és sportkapcsolatokért felelős helyettes államtitkár. Az Ifjúsági Szakmai Egyeztető Fórum (ISZEF) munkacsoportjainak plenáris ülésén tartott bevezető előadásában a helyettes államtitkár a Nemzeti Ifjúsági Stratégia 2014-2015-ös cselekvési tervének legfontosabb ifjúsági irányvonalairól beszélt.
Kiss Norbert emlékeztetett: a fiatalok számára mindenkor az a legfontosabb, hogy biztonságban érezzék magukat Magyarországon és a szülőföldjükön. A kormány az ifjúságpolitikát össz-nemzetpolitikai kérdésnek tekinti, ennek érdekében – a civil szervezetek és az önkormányzati érdekszövetségek mellett – folyamatos és aktív együttműködést folytat a Nemzetpolitikai Kutatóintézettel. A helyettes államtitkár örömét fejezte ki, hogy az ISZEF immáron 155 tagot számlál, tagsága pedig folyamatosan bővül innen és határainkon túl is.
Kiss Norbert a konstruktív párbeszéd jegyében rendszeresen látogatja a Kárpát-medencei ifjúsági szervezeteket, a határon túli magyar fiatalok visszajelzései pedig a Nemzeti Ifjúsági Stratégia következő évekre ütemezett cselekvési tervének fontos momentumait képezik majd. A cselekvési tervet érintően eddig már 51 konkrét intézkedésre érkezett javaslat mintegy 16 szervezettől, amelyek mindannyian az ifjúságpolitika minőségi szinten tartását célozzák. Az ifjúságpolitika jövőbeli irányvonalait erőteljesen meghatározza az önkormányzati érdekszövetségekkel, a történelmi egyházakkal történő konzultációsorozat, és a februártól induló „Legyen más a szenvedélyed!” program. A projekt a pozitív, egészséges közösségi magatartásformákra, a sportra, a szabadidő hasznos eltöltésére szeretné felhívni a figyelmet.
A helyettes államtitkár kiemelte, hogy az intenzív párbeszéd mellett a jövő ifjúságpolitikájának fókuszpontjai a foglalkoztatottsághoz történő hozzájárulás, a közösségfejlesztés a fiatalok helyi szintű aktivitásának növelésével, a családközpontú szemlélet, valamint az összmagyar identitás erősítése a határon túli együttműködés fejlesztésével.
(Sport és Ifjúságért Felelős Államtitkárság)