Czene Attila, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) sportpolitikáért felelős államtitkára köszöntötte a Nemzetközi Fair Play Díjátadó résztvevőit.

A sportpolitikáért felelős államtitkár kiemelte: „Nagy örömünkre szolgál, hogy a Nemzetközi Fair Play Bizottság Budapestet, Magyarország fővárosát választotta a 2012-es Fair Play Bizottság Közgyűlés, Konferencia és a Nemzetközi Fair Play díjátadó ünnepségének helyszínéül.” Az államtitkár beszédében külön köszöntötte a számos jelölt közül kiválasztott díjazottakat, akik a tiszta, becsületes játékot nem csupán respektálják, kimagasló példát is mutatnak abban, ami a sportban a legszebb: a fair play szabályainak betartásában.

Czene Attila előadásában külön üdvözölte a Nemzetközi Fair Play Bizottság (CIPF) magyar elnökét, Kamuti Jenőt is, akit a tegnapi közgyűlés alkalmával újabb négy évre választottak meg erre a posztra.
Kamuti Jenő, egykori vívó 1976-ban részesült fair play díjban, és 2000-től a CIFP elnöke.

A sportvezető gratulált a magyar díjazottaknak Miklósa Erikának (az egykori atléta, jelenleg amatőr sportoló) világhírű operaénekesnek és Szekeres Pálnak, akinek méltatása során Czene Attila jelezte: „Szekeres Pál nemcsak kiváló többszörös paralimpiai bajnok, és olimpiai bronzérmes tőröző - aki jelenleg is készül az idei Paralimpiára -, hanem helyettes államtitkárként közvetlen munkatársam is a magyar sportért felelős minisztériumban.”

A Fair Play Díjat 1960-ban a sport értékeinek védelmére alapították meg, miután a római olimpián doppingszerek fogyasztása következtében életét vesztette egy dán versenyző. A sportvilág ekkor, több mint félévszázada döbbent rá arra, hogy az üzlet, a dopping, az erőszakos győzni akarás milyen komoly veszélyt jelent a sport tisztaságára, fenyegetve annak eszmeiségét. A sport tisztaságáért vívott küzdelem folytatásaképpen alakult meg 1963-ban a bizottság, amelyet 1973 óta hívnak CIFP-nek. A mára mintegy 180 taggal rendelkező CIFP alapító szervezetei között tartják számon többek közt az  Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetét (UNESCO), a Nemzetközi Sportújságíró-szövetséget (AIPS) és a Nemzetközi Labdarúgó Szövetséget (FIFA) is. Napjainkban a CIPF kiemelkedő együttműködő partnere a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) is.

A díjátadó ünnepség résztvevőit Jacques Rogge, a NOB elnöke videó üzenetben köszöntötte. Az eseményen felszólalt Bogyay Katalin, az UNESCO állandó magyarországi képviselője is.

A majdnem fél évszázados hagyománnyal bíró Fair Play díjat több kategóriában osztják ki azzal a céllal, hogy megmutassák a világnak: a tisztességes játék fontosabb, mint a puszta győzni akarás.

A magyar uniós elnökségnek is helyszínt adó gödöllői Grassalkovich Kastélyban tartott esemény része volt az Európai Olimpiai Bizottság (EOC) Budapesten rendezett 33. szakmai konferenciasorozatának.
A programon részt vett Gémesi György, Gödöllő polgármestere is.

(Nefmi, Sportért Felelős Államtitkárság)