Az Erasmus+ Ifjúsági Programiroda a Sportért és Ifjúságért Felelős Államtitkárság közreműködésével tájékoztató napot szervezett az Európai Unió Sport Programjáról, ahol Simicskó István sportért és ifjúságért felelős államtitkár köszöntötte az érdeklődőket. A tájékoztató nap célja, hogy a megnövekedett uniós sportpályázati lehetőségekről minél több potenciális magyar pályázó szervezet tudomást szerezzen és a jövőben is folytassák sikeres részvételüket az uniós pályázatokban, partneri és projektvezetői szerepben egyaránt.
A tájékoztató napon az államtitkár hangsúlyozta, a sport területén korábban nem volt az oktatás és ifjúság területéhez hasonló, többéves uniós keretprogram, ezért közös európai sikerként értékelhető, hogy 2014. január 1-től az Erasmus+ Program az oktatási és ifjúsági terület mellett külön fejezetben biztosít támogatási lehetőséget az uniós tagállamokat közösen érintő sportbeli kihívások kezelésére. Az Erasmus+ 2014-2020 között mintegy 265 millió euró sportköltségvetéssel gazdálkodik, amely keretből nemzetközi sportprojekteket támogatnak.
Simicskó István elmondta, hogy az uniós sportprogram előkészítésében mind a hazai kormányzati, mind a civil szféra képviselői, a sporttal foglalkozó szervezetek részt vettek. A politikus hozzátette: a magyar sportigazgatás kezdetektől fogva támogatta az EU Sport Programjának létrehozását. A kezdeményezés már 2011-ben, a magyar EU-elnökség idején, Gödöllőn megrendezett EU Informális Sportminiszteri Értekezlet napirendjén is szerepelt. A magyar sport-, illetve a sporttal is foglalkozó szervezetek 2009-től sikerrel vesznek részt a jelenlegi Erasmus+ Program sport fejezetét előkészítő uniós pályázatokban.
Az Unió 2014-ben több mint 16,5 millió euróval járul hozzá a sport összeurópai erősítéséhez, segítve az olyan határokon átnyúló veszélyek leküzdését, mint az eredmények manipulálása vagy a dopping. Támogatni kíván továbbá olyan, országokon átnyúló projekteket is, amelyek a közösségi, szervezett sportélet terén hozzájárulnak a sportvezetés hatékonyságához, segítik a hátrányos helyzetű csoportok társadalmi beilleszkedést, a sportolói kettős karriert és a testmozgás, valamint az önkéntes tevékenységek széles körű népszerűsítését.
A pályázatok kezelését a brüsszeli székhelyű Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) végzi, az idei pályázatokat 2014. március 14-ig, illetve május 15-ig kell eljuttatni a szervezethez. A pályázatokról részletes információt itt talál: http://www.yia.hu/admin/uploads/erasmus-plus-programme-guide_en_12.12.pdf
(Emberi Erőforrások Minisztériuma)