Ma tartották a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karán (TF) azt a konferenciát, ahol az Európai Bizottság által támogatott kettős képzés témájú pályázat négy nyertes csapata mutatkozott be az uniós szakemberek és a hazai vendégek előtt. Közlemény.

A rendezvényen a magyar EU-elnökség oldaláról a kormányzat képviseletében a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) Sportért Felelős Államtitkárságának sportszakmai főosztályvezető-helyettese Füzi Ákos köszöntötte a résztvevőket. Civil és oktatási oldalról a Magyar Olimpiai Bizottság nemzetközi igazgatója, Nagy Zsigmond, valamint a TF Dékáni Hivatalának munkatársa, Farkas Judit szólalt fel.

A Lisszaboni Szerződésnek köszönhetően a sport az EU-n belül önálló kompetenciával rendelkező területté vált. Az EU-s sportpolitika az uniós soros magyar elnökség ideje alatt tovább körvonalazódik. Ennek kapcsán rendezték ma az Európai Bizottság „Oktatás és Képzés a Sportban” elnevezésű szakértői munkacsoport-ülést, melynek helyszíne - a magyar EU-elnökségre való tekintettel lett - Budapest.

A napi 5-6 órát edző sportolók élversenyzői pályafutásukat követő munkaerő-piaci helyzete nemcsak Magyarországon problémás. Kellő előrelátással, a későbbi szakmai pályafutást tudatosan tervezni kellene. Ehhez adhat komoly segítséget az európai szintű tapasztalatcsere.

A kettős képzés (sport- és szakmai karrier) témában tavaly kiírt európai uniós pályázaton a 207 beérkezett pályázatból csupán négy projekt nyert. A pályázat örömteli magyar vonatkozása, hogy a négy nyertes csapat közül kettőnek is van magyar résztvevője: az egyik az eseményt is rendező TF, a másik pedig a Nyugat-Magyarországi Egyetem. E két oktatási intézmény szakemberei tekintélyes szervezetekkel dolgozhatnak majd együtt. A TF például egy csaknem 55 millió forint értékű „Athletes2Business” című projektben vehet részt ezáltal.

„Élversenyzőinknek a napi 5-6 órás, többszöri edzése mellett nem egyszerű a tanulásra kellő időt, s a tanuláshoz olyan képzőintézményt találniuk, ahol - jövőbeli boldogulásuk érdekében - szokatlan időbeosztásuk ellenére is szakmát és diplomát szerezhetnek. Amikor egy élsportoló pályafutása lezárul, élete ekkor kezdődő második (szakmai) karrierjének kibontakozását jelentősen megnehezíti a kései pályakezdés is.” – mondta előadásában a NEFMI részéről Füzi Ákos.

A főosztályvezető-helyettes külön gratulált a SOTE TF és a Nyugat-Magyarországi Egyetem képviselőinek a sikeres részvételért, egyben kiemelte, hogy a két magyar egyetem jelenléte a sikeres uniós projektekben példaértékű és előremutatónak tekinthető.

(Sportért Felelős Államtitkárság, kormany.hu)