Turisztikai célterületen, országosan összességében 12,4 milliárd forintos keretösszeggel, sportcélú fejlesztéseket is támogató pályázati lehetőség nyílt az Új Széchenyi Terv – Gyógyító Magyarország – Egészségipari Programjában, a Regionális Fejlesztés Operatív Programok Turisztikai szolgáltatások fejlesztése című támogatási konstrukcióban. Közlemény.

A fejlesztésekre szánt források mértéke régiónként eltér, operatív programonként 1-2,5 milliárd forint. Pályázni a mai naptól, azaz 2011. március 1-től valamennyi tervezési-statisztikai régióban lehet. A pályázati felhívások, adatlapok, további részletes információk az Új Széchenyi Terv honlapjáról tölthetők le.

A forrásokra sportcélú turisztikai szolgáltatást kínáló jogi személyiségű, vagy jogi személyiség nélküli for-profit gazdasági társaságok (betéti társaság, közkereseti társaság, korlátolt felelősségű társaság »kft.«, részvénytársaság »rt.«) egyéni vállalkozók, valamint kft. és rt. formában működő nonprofit gazdasági társaságok is pályázhatnak.

A pályázatok kiírását megelőzően a Réthelyi Miklós vezette Nemzeti Erőforrás Minisztérium sportért felelős államtitkára, Czene Attila által irányított Államtitkárság munkatársai számos alkalommal egyeztettek a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) illetékeseivel. Az NFÜ által kiírt pályázatok a tárgyalások eredményeként karolták fel többek között a turisták szabadidejének mozgás-gazdag eltöltését, rekreációját (az egészséges életmód szemléletének elterjesztését és a fizikai és mentális egészség megőrzését segítő, a fizikai aktivitást ösztönző), szabadidősport célú turisztikai szolgáltatások fejlesztését.

A konstrukciók keretében sportcélú turisztikai szolgáltatások alábbi formáinak fejlesztésére nyerhető támogatás:

1. Rekreációhoz kapcsolódó szabadidősport-szolgáltatás (pl.: mozgásprogramok szervezése, rekreációs-egészségfejlesztő, animátor-tevékenységgel kapcsolatos szolgáltatások nyújtása), tekintet nélkül azok outdoor – vagyis a természetes környezetben űzhető tevékenységhez kapcsolódó –, vagy indoor – vagyis a sportlétesítményekben űzhető mozgásformákhoz kapcsolódó – jellegére.

2. Aktív sportturizmushoz kapcsolódó outdoor szolgáltatás, így:
- lovas turisztikai szolgáltatás (pl.: lovaskultúra-oktatás)
- kerékpáros turizmushoz kapcsolódó szolgáltatás (pl.: kerékpárkölcsönzés)
- vízi, vízparti turizmushoz kapcsolódó szolgáltatás, (pl.: csónakkölcsönzés, vízi-túravezetés, vízi-sportoktatás)
- öko és aktív turizmushoz, természetjáráshoz kapcsolódó szolgáltatás (pl.: sporteszközkölcsönzés, programszervezés)
- a tánchoz és fitnesshez, mint outdoor mozgásformához kapcsolódó szolgáltatás (pl.: fitness-szaktanácsadás, fitness-instruktor szolgáltatás).

3. Aktív sportturizmushoz kapcsolódó indoor szolgáltatás, így:
- tánchoz, mint indoor mozgásformához kapcsolódó szolgáltatás (pl.: orientális táncoktató szolgáltatás),
- vízhez, mint indoor sportolási környezethez kapcsolódó szolgáltatás (pl.: aqua-fitness, aqua-tréner szolgáltatás).

A felhívás szerint kulturális- és élményprogramokra, szabadidős és sporteszközökre, valamint infrastruktúra-fejlesztésekre egyaránt lehet pályázni. A projektek megvalósítására rendelkezésre álló határidő 12 hónap. Képzési területen − a sportcélú turisztikai szolgáltatások fejlesztéséhez kapcsolódóan − az Országos Képzési Jegyzékben szereplő sportszakember képzésekhez nyerhető támogatás. Ennek mértéke a projektek többségénél az elszámolható összköltség max. 3%-a lehet.

Az Új Széchenyi Terv most megnyíló pályázataival − a tárcák közötti sikeres egyeztetések eredményeként − uniós közösségi támogatásból, 1 éven belül jelentős sportcélú fejlesztések valósulhatnak meg. Bár társadalmi szervezetek, államháztartáson belüli szervezetek – e program keretein belül – nem pályázhatnak, a sportban és turizmusban érdekelt mikro-, kis-, és középvállalkozások – ha élnek a lehetőséggel – gyarapodásukhoz, hatékony és jelentős anyagi segítséget kaphatnak. A turisztika területén dolgozó sportszakemberek számára pedig az új szolgáltatások potenciális munkahelyeket jelenthetnek. A turizmus jelenleg is jelentős foglalkoztató, így a jövőben komoly szerepe lehet a gazdaság felzárkóztatásban is. Az ÚSZT keretében ennek megfelelően jelentős súlyt kap az ágazat. Az ÚSZT 7 prioritása között szerepel az egészségipar fejlesztése is. A hazai turizmus élénkítése így egyben a megújuló ország imázs a "Gyógyító Magyarország" üzenet sarkalatos pontja is.

A pályázati rendszer újdonsága, hogy a lassú és kiterjedt pályázati bürokrácia csökkentése érdekében pl. lehetővé teszik a kizárólag elektronikus úton történő pályázást, amelynek köszönhetően esetenként több száz oldalas nyomtatás terhétől mentesülhetnek a pályázók. Egyszerűbbé válik a pályázati adatlap, amely maximum 8 oldalt, 150 adatmezőt tartalmaz, valamint könnyítések lesznek a nyilatkozattételi kötelezettségeket illetően is. Emellett rövidítik majd a bírálati időt és a kifizetések határidejét.

(Sportért Felelős Államtitkárság, kormany.hu)