Czene Attila, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium sportért felelős államtitkára hivatalában fogadta a 2009. évi Siketlimpián érmet szerző vízilabda csapat vezetőedzőjét, Gábor Áront, a Magyar Hallássérültek Sportszövetségének elnökét, Horváth Balázst, a Szövetség főtitkárát, Kovács Zoltánt, valamint Máthé Gábort, Fair-Play díjas siketlimpikon bronzérmes teniszezőt.

A sportért felelős államtitkár kezdeményezte találkozó célja az volt, hogy a kormány felszámolhassa azt a helyzetet, amely abból fakadt, hogy a NEFMI jogelődje, az Önkormányzati Minisztérium (ÖM) az elmúlt évek során a 2009. évi Siketlimpián, valamint a 2006., 2008. és a 2010. évi Siketek Sakkolimpiáján érmet, vagy pontszerző helyezést elért sportolóknak nem fizetett jutalmat, valamint a sportolók véleménye szerint velük méltatlanul bánt.

A kialakult, mindkét fél számára méltánytalan helyzet felszámolását célzó találkozón részt vett a tárca sportpolitikáért felelős helyettes államtitkára, Szekeres Pál is, többszörös paralimpiai bajnok.

A siketlimpikonok elmaradt jutalmainak rendezését Szekeres Pál már a kormányváltás előtt kezdeményezte az (ÖM) akkor illetékes sport szakállamtitkáránál. A helyettes államtitkár a kormányzati átadás-átvételt követően, tavaly több alkalommal személyesen is egyeztetett a jogorvoslatot kezdeményező sportolók peres képviselőjével, valamint a hallássérültek sportszövetségének elnökével, bízva abban, hogy sikerül egységes, minden érintettre kiterjedő megállapodásra jutniuk.

A NEFMI sportért felelős helyettes államtitkára felvette a kapcsolatot Horváth Balázzsal, a Magyar Hallássérültek Sportszövetségének elnökével, majd közösen Czene Attila államtitkárral egyeztetett Kósa Ádámmal, az Európai Parlament képviselőjével, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének elnökével. Szekeres Pál arra kérte a sportvezetőket, hogy állapodjanak meg az érintettekkel és egységes, mindenkire vonatkozó, konkrét összegeket megnevező igényt fogalmazzanak meg a tárca felé. Kérés volt az is, hogy az írásos igénylés tartalmát, a 2009-ben az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz (EBH) forduló sportolók mellett azokkal is egyeztessék, akik siketlimpikonként nem pereskedtek jutalmukért.

Ez a jutalmak kifizetéséhez nélkülözhetetlen, ugyanis idén januárban, amikor az EBH, az elmaradt jutalmak kifizetését előírta, nem jelölte meg, hogy milyen összeggel kell kárpótolni a sportolókat és a felkészítésükben részt vevő szakembereket. Mint köztudott, az olimpiai jutalom egyszeri juttatás, amelynek összegére nincs törvényi vagy egyéb jogszabályi rendelkezés. Az olimpikonok, paralimpikonok és siketlimpikonok jutalmazása a hatályos előírások szerint lehetőség, nem törvényi kötelezettség. Ezért a jutalom nyújtására, mértékére nincs jelenleg normatív rendelkezés. A kifizetést előíró előterjesztés elkészítéséhez ugyanakkor konkrét összeg kell, hiszen a kormánydöntéshez a pontos forrásigényt is meg kell jelölni. Ennek érdekében Horváth Balázs kiemelte, hogy: "A Szövetségnek kell javaslatot adni az eredményesség mértékére, amit a Szövetség a Siketlimpiai Bizottsággal egyeztetve fog megtenni az állam felé."

Czene Attila végül a sportvezetőktől kapott információk alapján arra utasította a Sportért Felelős Államtitkárság szakembereit, hogy amint egyértelművé válik, hogy mekkora a jutalom pontos összege és annak megoszlása - véglegesítsék a kormány-előterjesztést. Így az előterjesztés elkészítése megteremti annak lehetőségét, hogy a Siketlimpián és a Siketek Sakkolimpiáján érmet, illetve pontszerző helyezést elért sportolók, továbbá edzőik részére az egyeztetéseken kialakult álláspont szerinti, az előző kormány által okozott személyes sérelmeket is kompenzáló, eredményességi jutalom átutalható legyen.

(Sportért Felelős Államtitkárság, kormany.hu)