Czene Attila, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium sportért felelős államtitkára ma előadást tartott a Magyar Antidopping Csoport Kft. (MACS) által szervezett, doppingellenőrzési ismeretekről szóló képzésen.

A MACS vezetője, Tiszeker Ágnes szerint történelmi jelentőségű, hogy a Doppingellenes Világszervezet (WADA) Alapító Tanácsában Magyarország is képviselhette az európai kontinenst. Tiszeker Ágnes nagyra értékelte a magyar soros elnökség alatt végzett munkát. Ehhez kapcsolódva Molnár Zoltán, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára köszönetet mondott a kimagasló nemzetközi sportdiplomáciai munkáért, melyet Czene Attila irányításával végzett a magyar állami sportvezetés.

fotó: Botár Gergely

A sportért felelős államtitkár elmondta: az uniós sportminiszterek azt javasolták, hogy a 2013-as johannesburgi WADA világkongresszuson a kormányok mellett a civil sportszerveződések is tehessenek javaslatokat, hogy erősödhessen a kormányzati-nem kormányzati oldal közötti párbeszéd és a kölcsönös együttműködés. Czene Attila hangsúlyozta, hogy egyértelműen szükség van a WADA kódex felülvizsgálatával kapcsolatos együttműködésre, ezért az uniós sportminiszterek rendkívül fontosnak tartják az uniós és nem-uniós európai államok közötti szakmai és jogi egyeztetés mielőbbi megkezdését. „A magyar elnökség vezetésével kidolgozott hároméves uniós munkatervben is kitértünk erre a feladatra, sőt már meg is alakult egy, jelenleg kifejezetten a WADA kódex felülvizsgálatával foglalkozó uniós szekértői csoport, amelyben természetesen Magyarország is képviselteti magát.” − mondta az államtitkár.

fotó: Botár Gergely

A sport ágazati vezetője megköszönte Tiszeker Ágnes munkáját, melynek eredményeként Magyarország a WADA minősítése alapján a legfelsőbb, „teljesen megfelelt” kategóriába tartozik 2011 eleje óta.

A ma kezdődő, két napos konferencia célja, hogy a résztvevő sportolók, edzők, sportorvosok, keretorvosok, sportvezetők, testnevelő tanárok és sport iránt érdeklődő szakemberek egyaránt megismerhessék a hazai és nemzetközi doppingellenes szabályokat, a doppingellenőrzési eljárás pontos menetét és tisztában legyenek a doppingszerek egészségkárosító hatásaival. Az ismeretek széleskörű terjesztése, a megelőzés és a doppingellenes felvilágosítás érdekében a nemzeti doppingellenes szervezet (HUNADO) idén vállalta  az oklevelet adó képzés költségeit.

(Nemzeti Erőforrás Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárság)