A Doppingellenes Világszervezet (WADA) 2011. november 20-án tartotta szokásos második félévi Alapító Tanács ülését, a WADA székhelyéül is szolgáló kanadai Montrealban.

Az Alapító Tanács 38 tagú szervezetében ötöt az európai kontinenst képviselő államok foglalnak el. Az európai államok közül három hely az Unió tagállamai között oszlik meg, a mindenkori előző, aktuális és következő EU elnökségek sportért felelős állami vezetőinek személyében. Ennek megfelelően, idén novemberben, Lengyelország és Dánia sportminiszterei mellett Czene Attila, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) sportért felelős államtitkára töltheti be a képviselői pozíciót.

Az e hétvégi ülésen, ahol harmadik és egyben utolsó alkalommal képviselte hazánk az Európai Uniót, ez alkalommal Molnár László, a NEFMI Sportért Felelős Államtitkárság kabinetfőnöke vett részt.

A WADA olyan nagy kaliberű, a sport egész szféráját érintő problémákkal foglalkozik, amelyek a sport tisztaságának megőrzését globálisan veszélyeztetik.

A világszervezet mostani ülésén, a WADA Kódex előírásainak történő megfelelésről és annak jövőbeli felülvizsgálatáról, valamint a jövő évi költségvetés alakulásáról tárgyaltak, amely a jelen világgazdasági helyzetben igen vitás kérdésnek számít. A tanácskozás alkalmával szó volt a WADA által alkalmazott regisztrációs rendszerről (ADAMS), amellyel kapcsolatban az uniós adatvédelmi szabályok a korábbinál sokkal szigorúbb elvárásokat fogalmaznak meg. A tanácstagok emellett egyeztettek a jövőben támogatandó társadalomtudományi tanulmányok kiválasztásáról is.

A magyar elnökség alatt, informális keretek között kezdődött el az a folyamat és közös munka, amely a WADA Alapító Tanácsában az EU képviseletének megreformálásáról szól. Soros elnökségünk az európai érdekképviselet erőteljesebbé és hatékonyabbá tétele érdekében kezdeményezte a korábbi rendszer átalakítását. Ennek célja, hogy az eddigi másfél éves időtartam helyett az uniót képviselő sportszakemberek hosszabb folytonosságot, s ezáltal a képviseleti rendszerben több időt kaphassanak érdekérvényesítésük eredményesebbé tételéhez. A hazánkat követő lengyel elnökség alatt már véglegesítették ezt az új képviseleti rendszerre vonatkozó javaslatot, mely 2013 januárjától kezdődően 3 éves mandátumot biztosíthat majd az EU miniszteri szintű képviselőinek. Ennek elfogadása várhatóan a sportért felelős uniós miniszterek 2011. november 29-ei Oktatási, Ifjúsági, Kulturális és Sport Tanács ülésén történik meg. Az alig másfél hét múlva Brüsszelben rendezendő tanácskozáson Czene Attila is részt vesz.

Az Unió kiemelten kezeli a dopping témakörét és az EU érdekeinek képviseletét a WADA ülésein. A Lisszaboni Szerződés életbe lépése óta ugyanis, az Európai Unió köteles koordinálni saját pozícióját is a Doppingellenes Világszervezet üléseit megelőzően. Az egyeztetés akkor is nélkülözhetetlen, ha az általános európai kontinensre vonatkozó mandátumot az Európa Tanács ad hoc munkacsoportjában, az úgynevezett CAHAMA ülésén dolgozzák ki. Az európai szakembereknek a különféle kérdésekben ugyanis közös nevezőre kell jutniuk - nem csupán az EU 27 tagállam, hanem az Európa Tanács által felölelt 47 tagállam körében is - ahhoz, hogy érdekeiket a leghatékonyabban érvényesíthessék. Ezért az uniós és az európai pozícióra vonatkozó álláspontok koordinálása a jövőben is fontos feladat marad az EU-ban. Ezért kiemelt jelentőségű, hogy az EU és Európa Tanács egymást kiegészítve és ne egymást átfedő kompetenciákkal lépjen fel.

(Sportért Felelős Államtitkárság)