Czene Attila, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) sportért felelős államtitkára is zsűrizik az Európai Bizottság által meghirdetett Galileo Rajzpályázaton. Az olimpiai bajnok úszó mellett Barsiné Pataky Etelka kormánybiztos, Farkas Bertalan űrhajós és Süveges Gergő újságíró-műsorvezető lesz a magyarországi bíráló bizottság tagja.

2001 óta Európa saját műholdas navigációs rendszert épít, amelynek neve „Galileo-program”. Ha elkészül ez lesz az Európai Unió első globális lefedettséget biztosító, polgári felügyelet alatt álló helymeghatározó rendszere. A program során legalább 27 műholdat lőnek fel a világűrbe, ami a tervek szerint biztosítja majd az amerikai GPS rendszertől független hozzáférést a műholdas navigációhoz.

A Galileo által javulhat a közúti közlekedés, a légi irányítás, a logisztika, a biztonságpolitika, a határvédelem, a katasztrófavédelem, valamint a környezetvédelem, de interaktívabbá válhat a különböző mentési műveletek irányítása is. A Galileo - köszönhetően a több műholdnak - jóval precízebb és pontosabb helymeghatározásra lesz képes, Észak-Európában például a Galileo sokkal nagyobb lefedettséget biztosít majd, mint a jelenleg működő rendszer. A projekt fokozza a gazdasági bevételeket (20 év alatt akár 60-90 milliárd eurós összeget) és munkahelyeket biztosíthat, de az új rendszernek köszönhetően az űrkutatás területén is komoly sikereket lehet majd elérni.

Farkas Bertalan, Czene Attila, Barsiné Pataky Etelka (fotó: Árvai Károly)

A tervek szerint az első két műholdat 2011. október 20-án lövik fel, a teljes műholdrendszer várhatóan 2019-re készül el.

Rajzpályázat:

A műholdprogram apropójából az Európai Bizottság 2011. szeptember 1. és november 15. között rajzpályázatot hirdetett az Európai Unió 27 tagállamában élő 9-11 éves korú gyermekek számára. A rajzverseny során mind a 27 EU-tagállamból kiválasztanak egy-egy rajzot, amelynek alkotójáról a program keretében felbocsátandó 27 műhold egyikét nevezik el. Ha úgy tetszik, minden tagállamnak lesz egy „nemzeti műholdja”.

A versenyen 9-11 év közötti, EU-tagállamban élő gyermekek vehetnek részt. Azért ez a korosztály, mert ők pontosan annyi évesek, mint maga a GNSS (Global Navigation Satellite Systems) rendszer; és ők azok, akik Európa jövőjét jelentik – hangzott el a sajtótájékoztatón.

A részvételhez a gyerekeknek egy, a „világűr és az űrrepülés” témájához kapcsolódó alkotást kell beküldeniük. A beküldött kép ábrázolhatja például a Földet más bolygókkal és műholdakkal együtt, vagy a Galileo műhold rakétáinak kilövését.

A képeket elektronikus formában a pályázat hivatalos weboldalára várják.Pályázónként csak egyetlen kép tölthető fel. (A képet bármilyen rajz-, festő- vagy színező technikával el lehet készíteni. Mindenféle anyagot lehet használni: festéket, filctollat, ceruzát, ragasztót, csillámot. Tehát, minden a gyermekek fantáziájára van bízva.)

A pályázat 2011. szeptember 1-től november 15-ig tart. A nyertest az országos zsűri választja ki, kihirdetésére pedig egy díjkiosztó ünnepségen kerül sor, ahol a győztes gyermek oklevelet és egy róla elnevezendő - valódi műholdat jelképező - ajándékot kap.

Az EU mind a 27 tagállamában meghirdetésre került a rajzpályázat, amely két országban - Belgiumban és Bulgáriában - már le is zajlott. Az októberben űrbe bocsátandó műholdakat a belgiumi Thijsről és a bulgáriai Natáliáról nevezik el.

Czene Attila sportért felelős államtitkár a sajtótájékoztatón jelezte: reméli a pályázaton nem csak fiúk indulnak majd, hiszen az űrkutatás történetében és az űrről szóló tudósításokban is igen szépen csengene egy szép női magyar nevet viselő műhold.

Farkas Bertalan, Czene Attila (fotó: Árvai Károly)

Az államtitkár ugyanakkor külön felhívta a figyelmet arra is, hogy a Galileo-projekt révén megvalósuló uniós rádió-navigációs műholdas rendszer lesz az első közös európai uniós infrastruktúra, amely az Európai Unió 27 tagállamának valóban közös tulajdona.

Ennek kapcsán a NEFMI sportért felelős államtitkára megjegyezte: „uniós elnökségünk alatt magam is megtapasztalhattam, hogy milyen nehéz olyan javaslatot kidolgozni, melyet a közösség valamennyi tagállama támogat és elfogad. Ezért kiemelt jelentőségű a Galileo-program”.

(Sportért Felelős Államtitkárság)