"A fogadási csalások a sport alapértékeit pusztítják. A csalás és a doppingolás a sport jövőjét is fenyegeti.” – mondta Czene Attila, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium sportért felelős államtitkára a Magyar Sportújságíró Szövetség (MSUSZ) konferenciáján.

A „Bundák, bűnbandák, illegális fogadások, avagy felütötte fejét a XXI. század sportjának pestise?” címmel zajló tanácskozáson az államtitkár jelezte: „A fogadási csalások mellett a sportfogadásokból származó profithoz kötött adók és a sportfinanszírozás közötti kapcsolatokban fellelhető anomáliák is komoly problémát vetnek fel.” Sok európai országban az állami monopóliumként működő sportfogadások után szedett adó jelenti a sport állami finanszírozásának forrását; a nem adózó online szerencsejáték-szervezés azonban megkurtítja az adóbevételeket és így lefaragja a sport állami támogatását is.

Czene Attila közölte: a világszerte elérhető és elterjedő online szerencsejátékok révén közvetetten azok az országok is „elvonják” a sport állami támogatásához forrást teremtő adóbevételeket, amelyek úgymond „adóparadicsomként” működnek. Ha egy ország a sportfogadások megadóztatása során jelentős adókedvezményeket ad, akkor ezzel odakoncentrálja a legális fogadásokat, s így a többi országban közvetetten csökkentheti az adóbevételeket. Czene Attila hangsúlyozta, ennek a problémának a megoldása komoly kihívás, hiszen nem lehet megsérteni a szolgáltatások szabad áramlásának igen szigorú uniós alapelvét, mégis lehetővé kell tenni, hogy a kormányok megadóztathassák a területükön szerencsejátékokat szolgáltató cégeket, vagy más módon biztosíthassák a sport kieső pénzforrásainak méltányos pótlását.

fotó: Árvai Károly


A magyar EU-elnökség első ízben tűzte napirendre az online fogadások sportvonatkozásait az unió különféle grémiumainál. A magyar uniós elnökség ezen lépése nélkül nem indulhatott volna el a közös európai válasz kidolgozását és életbeléptetését eredményező folyamat.


A sportért felelős államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy az álláspontok jelenleg az unión belül eltérőek, a lengyel elnökség azonban folytatja a magyarok által megkezdett munkát, s az uniós miniszterek novemberi tanácsülésén közös állásfoglalást szeretnének elfogadtatni a bundázás kapcsán. Ebben kitérnének a büntetőjogi rendelkezésekre, a nemzetközi és ágazatközi lehetőségekre, a sportszervezetek szellemi tulajdonjogaira és a felvilágosítás és nevelés szerepére is – jelezte Czene Attila.


A sportvezető előadásában tájékoztatást adott a 47 tagállamot számláló Európa Tanács közös nyilatkozatáról is, melynek alapján a sport tisztaságának manipulációk elleni védelméről Európa Tanács ajánlás születhet, s ez a jövőben Európai Egyezmény kidolgozásához is vezethet. Az államtitkár elmondása szerint az ajánlás legérdekesebbnek ígérkező pontja arról szól, hogy a sporteseményekre ne lehessen legálisan fogadást indítani, amíg az adott sportesemény szerevezője erről nem tud, illetve erre vonatkozóan nem adott engedélyt a szerencsejáték-szervezőnek. E kötelezettség lehetőséget adna a két szektor közötti munkakapcsolat kialakítására, ami nagyban elősegítené a megelőzéshez, riasztáshoz szükséges együttműködést és információ cserét – közölte Czene Attila.


Az alig három hónapja lezárult magyar EU-elnökség sikereiről szólva a sportfogadások témakörében az állami sportirányításért felelős vezető a magyar elnökség vezetésével kidolgozott hároméves uniós munkatervet emelte ki. Ez a dokumentum 2014-ig határozza meg a tanácskozások fő irányait a sport tisztasága, a dopping és a „bundázás” elleni küzdelem kapcsán is. Kimagasló eredmény, hogy a magyar uniós elnökségi periódus végén, június 29-én, az Európai Bizottság nyilvánosságra hozta a 2014-2020-ig tartó többéves pénzügyi keretjavaslatát is, amelyben most először uniós sport programot is jegyeztek, mely támogatást adhat majd a határokon átnyúló veszélyek csökkentéséhez, a dopping, a rasszizmus, az intolerancia és a sportversenyek veszélyeztetésének mérsékléséhez.


A kongresszuson felszólalt Pajor-Gyulai László, az MSUSZ elnöke, Szabó László, az MTVA kommunikációs igazgatója, Andre Noel Chader, a World Lottery Association elnöknek tanácsadója, Szentpétery Kálmán, a Szerencsejáték Zrt. elnök-vezérigazgatója, Gianni Merlo, a Nemzetközi Sportújságíró Szövetség (AIPS) elnöke, Antonio Costanzo, az ESSA (European Sport Security Association) tanácstagja és Németh Iván, a Remote Gambling Association magyarországi képviselője is.

(Sportért Felelős Államtitkárság)