Réthelyi Miklós, a sportpolitikáért is felelős nemzeti erőforrás miniszter előterjesztésére a kormány döntött arról, hogy az Aranycsapat legendás játékosainak, Buzánszky Jenőnek és Grosics Gyulának adományozzák oda a Nemzet Sportolója címet. E döntéssel tizenháromra nő az illusztris társaság létszáma, s erre, ez ideig még soha nem volt példa. Közlemény.

A Nemzet Sportolója cím és az azzal járó havi nettó 500 ezer forintos életjáradék azoknak a hatvan évnél idősebb, kimagasló eredményekkel büszkélkedő sportembereknek adható, akik aktív sportpályafutásuk lezárultával is fontos szerepet töltenek be a magyar sportéletben. Életművükkel, emberi értékeikkel, magatartásukkal és tetteikkel, életük munkájával nemzetünk fedhetetlen idoljaiként szolgálnak. Példaképként állnak az egész társadalom, s kiváltképp a fiatalság előtt.

A Nemzet Sportolója cím méltó meghajlás Buzánszky Jenő és Grosics Gyula, immáron 85 éves életműve, sok évtizedes sportolói pályafutása előtt. Mindkét világhírű sportember korábban élete legnagyobb elismerésének, egy álom megvalósulásának nevezte a cím lehetséges elnyerését. Buzánszky Jenő számos interjújában hangsúlyozta: ha mindez megvalósul, a mai fiatal sportolók is felismerhetik, hogy érdemes mindent megtenni a címeres mezért, mert az elismerés, egy ország elismerése, nem marad el. Grosics Gyula több alkalommal hangoztatta: „túlzás nélkül életünk, pályafutásunk legnagyobb eseménye lenne a cím elnyerése”.

Buzánszky Jenő

1925. május 4-én született Újdombóváron. Negyvenkilencszeres magyar válogatott labdarúgó, a legendás Aranycsapat tagja. Az 1952. évi helsinki olimpián győztes magyar csapat hátvédje. Játszott 1953-ban Londonban, az Anglia elleni, „évszázad mérkőzésén”, majd az 1954-es világbajnokságon, ahol ezüstérmet szerzett a magyar csapattal. A Testnevelési Főiskolán szerzett diplomát szakedzői tagozaton. 1960 és 1972 között edzőként dolgozott. 2010 májusától a dorogi stadion Buzánszky Jenő nevét viseli.

Grosics Gyula

1926. február 4-én született Dorogon. Nyolcvanhatszoros magyar válogatott, a legendás Aranycsapat kapusa. Az 1952. évi helsinki olimpián győztes magyar válogatott tagja volt. Három világbajnokságon (1954, 1958, 1962) szerepelt a kifutásairól is híres, a sportsajtóban „fekete párducként” ismert kapus. Aktív sportpályafutását követően edzőként tevékenykedett Tatabányán, Salgótarjánban, a KSI-nél. A Magyar Olimpiai Bizottság 1995-ben olimpiai érdemrenddel tűntette ki.

A Nemzet Sportolója címmel járó életjáradékok fedezete a Nemzeti Erőforrás Minisztérium 2011. évi költségvetése alapján rendelkezésre áll. Mint ismeretes Polyák Imre 2010. november 15-i sajnálatos halálával csökkent a Nemzet Sportolója cím birtokosainak száma tizenegyre. 2010. december 12-én a sportról szóló törvény módosításával nyílt meg a lehetőség arra, hogy a kormány a tizenkét fős szabálytól, indokolt esetben a miniszter javaslatára, egyedi döntésben, a jogosultak számának növelésével eltérjen.

(Sportért Felelős Államtitkárság, kormany.hu)