A 25 ország részvételével 2012 nyarán létrejött Nagy Selyemút Nemzetközi Ifjúsági Szervezet (Great Silk Way International Youth Union) 2013. május 16-19-e között Budapesten tartotta félévente esedékes kongresszusát. A kongresszus utolsó, egyben fő döntéshozatali napját az Emberi Erőforrások Minisztériuma részéről Kiss Norbert, ifjúságért és sportkapcsolatokért felelős helyettes államtitkár és Intigam Babayev, azeri ifjúságért felelős miniszter-helyettes nyitotta meg.
A szombati munkaülésen a Szervezet együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá a lengyel FRSE alapítvánnyal, tagjai értékelték az elmúlt egy év tapasztalatait, elindított programjait, majd a tagok döntöttek a Szervezethez való csatlakozási lehetőség megnyitásáról, valamint elfogadták célkitűzéseiket az ifjúságpolitika és multikulturalizmus területén.
A Nagy Selyemút Nemzetközi Ifjúsági Szervezet tagjait péntek délután fogadta Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere, valamint megbeszéléseket folytattak a Magyar Ifjúsági Konferencia, a Nemzeti Ifjúsági Tanács, a FIVOSZ, a pártok ifjúsági szervezeteinek képviselőivel, továbbá a parlamentben fogadták őket dr. Horváth János, Kapus Krisztián, Gyöngyösi Márton, Hegedűs Tamás, Baráth Zsolt képviselő urak. A csoport ellátogatott Kecskemétre is, ahol megtekintették és tájékoztatást kaptak a város ifjúsági szolgáltatásainak irodáiról, valamint a város által a fiataloknak biztosított sportolási lehetőségekről és feltételekről.
A Szervezet elnöke a budapesti rendezvény ideje alatt többször is méltatta az utóbbi időben megélénkült magyar-azeri kapcsolatokat. A résztvevők megismerkedhettek a magyar kultúrával és történelemmel: látogatást tettek a Szépművészeti Múzeumban, idegenvezetésben volt részük a Hősök terén és a Várnegyedben, és néptánc előadást is láthattak. A találkozó zárásaként azeri fiatal énekesek és táncosok léptek fel és adtak ízelítőt az azeri kultúrából.
A szervezet tagjai és megfigyelő résztvevők Spanyolországból, Marokkóból, Tunéziából, Olaszországból, Görögországból, Lengyelországból, Albániából, Magyarországról, Romániából, Moldovából, Ukrajnából, Oroszországból, Azerbajdzsánból, Irakból, Törökországból, Jordániából, Bahreinből, Izraelből, Kazahsztánból, Kirgizisztánból, Üzbegisztánból, Pakisztánból, Indiából, Kínából, Dél-Koreából jöttek, mely országok lakossága összesen 3,4 milliárd főt tesz ki, a világ lakosságának körülbelül a felét.
(EMMI)