Sajtótájékoztató keretében mutatkozott be szerdán Budapesten a két nap múlva kezdődő VI. Egyetemi Karate EB-n induló magyar csapat. Hazánk első ízben ad otthont egyetemi Európa-bajnokságnak, ahol rekordlétszámú, százharminc egyetem több mint háromszáz hallgatója méri össze tudását.

Kiss Norbert ifjúságért és sportkapcsolatokért felelős helyettes államtitkár nyitóbeszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy a nemzetközi egyetemi versenyek olyan világeseményeknek az előcsarnokai, mint a Világjátékok és az Olimpia. Hozzátette, a sport sokkal többről szól, mint a győzelem. A sportolás közben épülő emberi kapcsoltok, baráti közösségek, a fair play szelleme adja az igazi tartalmat.

Fotó: EMMI

Az Európai Egyetemi Sportszövetség 2012-től minden páros évben EUSA Játékokat szervez, míg a korábban évente megrendezett Európai Egyetemek Bajnokságát 2011-től csak minden páratlan évben rendezi meg. Az EUSA Játékokon nem válogatottak, hanem európai egyetemek versenyeznek egymással, általában a nevező ország adott sportágban meghirdetett egyetemi bajnokságai győzteseinek részvételével. Az első európai karate egyetemi bajnokságot 2003. szeptember 4-7. között rendezték Szerbiában. Azóta kétévente tartanak a felsőoktatásban tanuló versenyzők számára kontinens tornát.

Az egyetemi sport szerepe Európában egyre meghatározóbb, többek között ezért is fontos, hogy Magyarország is egyre nagyobb figyelmet fordítson rá, és fittségben, egészségben is felzárkózzon Európa vezető országaihoz. Magyarország sikeres egyetemi versenyek sorát rendezte meg a múltban, így a most előttünk álló VI. Karate Egyetemi EB, és a 2014-ben megrendezésre kerülő Birkózó Egyetemi Világbajnokság egy-egy újabb sikeres lépcsőfok lehet a magyar egyetemi sport európai hírnevének öregbítésében - hangsúlyozta a helyettes államtitkár.

(Sportért és Ifjúságért Felelős Államtitkárság)