Czene Attila, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium sportért felelős államtitkára részt vesz Krakkóban a lengyel EU elnökség által szervezett informális sportminiszteri értekezleten. Közlemény.

A ma kezdődő tanácskozáson a magyar elnökség által elindított eszmecsere folytatásaként a sportminiszterek a sportmérkőzések manipulálása kapcsán azt elemezték, hogy miként vegyen részt az Európai Unió a bunda elleni küzdelemben. Az ülést elnöklő lengyel turizmusért és sportért felelős miniszter, Adam Giersz hangoztatta: „a probléma mérete miatt az EU részéről konkrét lépésekre van szükség”. „Elsőként azokat a politikai üzeneteket kell megfogalmazni, amelyekben az Unió határozottan állást foglal az illegális gyakorlatok ellen.” - mondta Adam Giersz, aki jelezte: „a lengyel elnökség önálló, a közös uniós válaszokat összefoglaló dokumentumot szeretne elfogadtatni a sportminiszterekkel e témakörben, az idei, novemberi tanácsülésen”.

Czene Attila az értekezletet követően elmondta: „az álláspontok Európában sajnos továbbra sem egységesek. Számos ország hisz a közös uniós fellépés szükségességében, míg mások abban sem biztosak, hogy támogatni szeretnének-e egy közös európai megközelítést, a jogi szabályozás és az engedélyek terén megfigyelhető jelentős országonkénti eltérések miatt. (…) Többen ismételten felhívták a figyelmet arra is, hogy a szerencsejátékok sportot érintő kérdései közül számos terület nem a sportigazgatás, hanem például az általános fogyasztóvédelem, az adó-és vámhatóság, vagy a hazai és nemzetközi bűnüldöző szervek kompetenciája.”

A NEFMI sportért felelős államtitkára beszámolt arról is, hogy Magyarország üdvözölte az Európa Tanács Ajánlását, mivel az a 47 tagállam közös megegyezésének gyümölcseként számos jó cselekvési gondolatot tartalmaz; reméljük, hogy e dokumentumhoz képest sikerül az uniós fórumoknak hozzáadott értéket létrehozniuk - jelezte Czene Attila.

A tanácskozáson Androulla Vassiliou, sportért is felelős európai biztos az Unió Többéves Pénzügyi Keret Tervének első tervezetét ismertette, amely a 2014-2020 közötti időszak EU költségvetését határozza meg. A magyar elnökség utolsó napjaiban megjelenő bizottsági költségvetési javaslat nyomán, első alkalommal 2014-től jöhet létre uniós sport program, az oktatási, képzési, ifjúsági és sportügyeket magába tömörítő program alprogramjaként. A magyar sportdiplomácia által szorgalmazott sportos keretprogram véglegesítésében mind a 27 tagállam részt vesz majd.

Az államtitkár elmondása szerint a sportminiszterek a meglévő uniós finanszírozási lehetőségek feltárása kapcsán a Strukturális Alapokról is tárgyaltak, e forrásokból 2014-től kezdődően - mint új uniós terület - a sport is részesedhetne, azonban az ezzel kapcsolatos nemzeti kormányzati álláspontok egyeztetése jelenleg zajlik a tagállamokban.

A mai találkozó történéseit összegezve Czene Attila kitért arra is, hogy kísérő eseményként a delegációvezetők, Michel Platini, az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) elnöke és az UEFA megfigyelőinek jelenlétében tartották meg a 2012-es UEFA Labdarúgó Európa-bajnokság pótselejtezőjének sorsolását és vetítették le az Eb promóciós célokat szolgáló filmjét. „Sokaknak tanulságul szolgált az Eb-hez szintén kötődő ötéves lengyel lakossági sportpálya építési program bemutatása is, amelyet 2007-ben Donald Tusk Lengyelország miniszterelnöke jelentett be. A lengyel állam és a helyi önkormányzatok összefogásával indított pályázati rendszer egységes tervdokumentáció alapján, öltözővel, kerítéssel ellátott, a lakosság által ingyenesen, szabadidősport célra is használható sportpályák építését támogatja.” – mondta a Nemzeti Erőforrás Minisztérium sportért felelős államtitkára.

Az egyeztetésen jelen voltak a tagállamok sportminiszterei, sportügyi államtitkárai, az Európai Bizottság és a Tanács Főtitkárságának képviselői, EP képviselők, továbbá sportági meghívott megfigyelők is.

(Nemzeti Erőforrás Minisztérium, Sportért Felelős Államtitkárság)