A sport a társadalmi integráció hatékony eszköze, kiváló lehetőséget teremt a hátrányos helyzetű gyerekek felzárkózásához. Ezért Magyarország Kormánya az Országos Roma Önkormányzattal kötött megállapodásában célul tűzte ki harmincezer roma fiatal sportprogramjának támogatását. Szolnokon, az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával a megye ökölvívásának akadémiai rendszerének mintaprogramjaként ökölvívó-osztály indul.

A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Ökölvívó Akadémia mintaprojektjének bemutatóján Dr. Simicskó István, az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért és ifjúságért felelős államtitkára arról beszélt, hogy ezzel a kezdeményezéssel az érintett fiatalok esélyt kapnak a gyorsabb, hatékonyabb és eredményesebb társadalmi felzárkóztatásra. Az államtitkár hozzátette, hogy a hátrányos helyzetűeknek sokkal több energiát, akaratot kell befektetniük egy-egy cél eléréséért, és az ökölvívás, mint küzdősport ebben segíteni fog nekik. "Nem szabad megfeledkezni arról, hogy mindez egy szakiskolában zajlik, ahol a diákoknak szakmát kell elsajátítaniuk, ezért elvárás velük szemben, hogy ne csak jó sportolók, hanem jó tanulók is legyenek" - hangsúlyozta Dr. Simicskó István.

Langerné Victor Katalin, az EMMI Társadalmi Felzárkóztatásért Felelős Államtitkára a Szolnok Megyei Ökölvívó Akadémia megnyitóján azt mondta, hogy a Nemzeti Felzárkózási Stratégiát a felnőttek írták, de a főszereplők azok a gyerekek, akik ma itt ülnek. Ők azok, akiknek már karnyújtásnyira van a lehetőség, hogy a kilátástalan szegénységből a sport révén kitörjenek. A Helyettes Államtitkár szerint mindehhez szükséges az is, ami egyetlen sportból, különösen az ökölvívásból nem hiányozhat, méghozzá az akarat. Az akarat, hogy többet akarjunk elérni. A felzárkózás pedig itt kezdődik, egy jó kezdeményezés által kínált lehetőséggel, amit meg lehet és meg kell ragadni, és kitartani mellette a pedagógusok, valamint az edzők segítségével.

A bokszosztályban 14 roma származású és hátrányos helyzetben lévő tehetséges bokszoló sportpályafutását segítik majd. Az Ökölvívó Akadémia olyan tehetséges, ifjú ökölvívókkal kezdi meg működését, mint a hétszeres korosztályos magyar bajnok, 2012-ben felnőtt ezüstérmes Nagy Krisztián, a tavaly bronzérmes magyar bajnok Bene Gergő és a 2012. év ifjúsági Európa-bajnokságának ezüstérmese Kalderás Erika. Az utánpótlás-nevelés akadémiai programjában érintett roma fiatalok sikeres jövőképük kialakításához, érettségire való felkészülésükhöz, mentális fejlesztésükhöz mentortanáraiktól egyaránt segítséget kapnak. Az akadémiai rendszer a nemzet sporttársadalmának bővítését, a sportintegrációt segíti és megteremti az eredményes továbbtanulás lehetőségét is.

A rendezvényen ünnepélyes keretek között aláírták az Országos Roma Önkormányzat és a Magyar Testgyakorlók Köre (MTK) között létrejövő együttműködési megállapodást is.

(Sportért és Ifjúságért Felelős Államtitkárság)