Huszonöt évvel ezelőtt, 1988. szeptember 17-én tartották a szöuli olimpia megnyitó ünnepségét. Ez alkalomból az Olimpiai Bajnokok Klubja tartott emlékünnepséget, ahol Simicskó István sportért és ifjúságért felelős államtitkár köszöntötte legendás sportolóinkat.

A dél-koreai fővárosban rendezett nyári játékokon sportolóink bravúros sikereket értek el, 11 arany-, 6 ezüst- és 6 bronzérmet hoztak haza. A szöuli „csapat” eszmei, szellemi értelemben is 11 aranyéremmel gazdagította Magyarország aranykészletét – mondta az államtitkár, hozzátéve: sportolóink óriási teljesítményére mindannyian büszkék vagyunk és leszünk, hiszen olyan csodát tettek, amivel hazájukat megörvendeztették.

A sportpolitikus Márai Sándort idézve úgy szólt, hogy csodák sok esetben nem hangos szóval, égzengéssel történnek, hanem csöndesen. Versenyzőink sikere, teljesítményük valódi csoda, hiszen szerencsétlen világpolitikai hangulatban, olimpiai bojkottok, hidegháborús viszonyok közepette készültek az olimpiára, amelyre nyolc évet kellett várniuk.

Simicskó István elmondta: sportolóink, edzőik és a felkészítő sportszakemberek teljesítményükkel nagyon sokat tettek azért, hogy a különböző világnézetű emberek között is erősítsék a nemzeti egységet.

Nébald György, az 1988-as nyári játékok kardvívó olimpikonja és egyben a Klub elnöke beszédében emlékeztetett: a szöuli olimpia volt az első integrált olimpia, ahol az ép sportolók versenyeit követően a parasportolók is ugyanabban a sportközpontban mérhették össze teljesítményüket.

Elmondta: a londoni olimpia előtt óriási sikerként könyveltük el, hogy sok sportoló kvalifikálta magát, ezért felhívta a figyelmet arra, hogy nem csak a szöuli olimpia bajnokainak és érmet szerzett sportolóinak, hanem minden résztvevőjének köszönet jár áldozatos munkájáért és kitartásáért.

(Sportért és Ifjúságért Felelős Államtitkárság)