A hivatásos labdarúgók nemzetközi szervezete, a FIFPro Budapesten rendezi kétnapos jogi konferenciáját. A résztvevőket Theo van Seggelen, a FIFPro főtitkára köszöntötte. A rendezvényen Füzi Ákos, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) Sportért Felelős Államtitkárság sportszakmai főosztályvezető-helyettese „Állami ösztönzők a labdarúgás fejlesztése érdekében” címmel tartott előadást.

Az egykori válogatott labdarúgó felszólalásában azokra a gazdasági ösztönzőkre hívta fel a figyelmet, amelyek a sportgazdaság kifehérítésével a labdarúgás fejlődését, fejlesztését is támogatják. Az egyszerűsített közteherviselést (EKHO-t) a kormány tavaly augusztusban a sportolókra és a sportszakemberekre is kiterjesztette.

Füzi Ákos emlékeztetett arra is, hogy a rendszerváltást követően a labdarúgásban is tetten érhető volt, hogy sokan − akár még a törvényesség határait súrolva is − arra törekednek, hogy adóoptimalizálási módszerekkel, forrásaikból a lehető legkevesebbet kelljen befizetniük az államkasszába.

„Mivel a rendszerváltással a labdarúgás elveszítette gazdasági hátterének jelentős részét, a kormány első intézkedései közt a sportbarát adójogszabály módosítások részeként lehetővé tette az alacsonyabb adókulccsal való adózást a sportolók és sportszakemberek körében is.” Az állam adóbevétele e területen ennek ellenére nem csökkent, sőt egyes számítások szerint még nőtt is, mert a kedvezőbb adózási lehetőséggel javult az adófizetési hajlandóság – mondta a NEFMI Sportért Felelős Államtitkárságának képviselője, aki beszélt a társasági adóból nyújtható támogatás jelentőségéről is.

Az öt látvány-csapatsportágat (labdarúgás, kézilabda, kosárlabda, vízilabda és jégkorong) támogató vállalkozások ugyanis adókedvezményeket vehetnek igénybe. A társasági adókedvezményekkel nyújtott támogatás azonban nem minősül szponzorációnak, az adott támogatásért cserébe a vállalkozás tehát nem kaphat például reklámlehetőséget.

Füzi Ákos beszédében szólt a labdarúgás idei állami támogatásának mértékéről is. A Magyar Labdarúgó Szövetség 2,2 milliárd Ft-nyi állami segítséggel támogathatja a labdarúgó akadémiákat, és az utánpótlás-nevelő centrumokat, valamint a Bozsik-programot. A költségvetési támogatás az iskolai oktatás és a sportszakmai képzés szoros együttes megvalósulását is elősegíti.

Füzi Ákos összegezve előadását jelezte: „Kormányunk közvetlen állami támogatással és indirekt gazdasági ösztönzőkkel szeretné megteremteni a labdarúgás felemelkedésének lehetőségét is, kiemelt figyelmet fordítva e sportág utánpótlás-nevelésére. A labdarúgás az elmúlt évek nehézségei ellenére még mindig rendkívül népszerű. Állami forrásaink hatékony felhasználásával elérhető, hogy gyermekeink között is egyre több követője legyen ennek a világszerte rendkívül kedvelt sportágnak.”

(Sportért Felelős Államtitkárság)