Az Európai Szerencsejáték és Fogadási Szövetség (EGBA) kezdeményezésére 2011. október 19-én, Brüsszelben rendezik meg a „Felelős Szerencsejáték Napja” című programot. A találkozó célja, hogy a résztvevő szervezetek felsorakoztassák a felelős szerencsejáték és fogadás megvalósításának lehetséges gyakorlati formáit.

A rendezvényen számos EP-képviselő, az Európai Bizottság szakértői, újságírók, szenvedélybetegségekkel foglalkozó szakértők, továbbá a szerencsejáték-szövetségek és az egyes nemzeti szerencsejáték-felügyeletek képviselői vitatják meg a működőképes megoldásokat.

A sportnak ma már többféle kihívással is szembe kell néznie az online fogadások robbanásszerű térnyerése következtében. Ilyen a sport fenntartható finanszírozása, az online fogadásokhoz kötődő szerencsejáték-függőség kialakulása és a bevételek méltányos részének a sportba való visszaforgatása is. Számos uniós országban a szerencsejátékok adójából származik a sport állami támogatásának meghatározó része.

Az online fogadások sportot érintő kérdésköre a magyar EU-elnökség egyik kiemelt témaköre volt. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium sportért felelős államtitkára, Czene Attila által vezetett májusi, brüsszeli tanácsülésen e kérdéskörről hivatalosan, első alkalommal fejthették ki véleményüket a résztvevő uniós sportminiszterek.

Júniusban, e témában a Nemzeti Olimpiai Bizottság (NOB) indított tanácskozás-sorozatot, melyen - Jacques Rogge NOB-elnök meghívására - a magyar sportért felelős államtitkár is részt vett.

A magyar EU-elnökség által indítványozott témakört a lengyel elnökség is folytatta. A keddi gdanski magas szintű konzultációra a lengyel sportminiszter kérésére Czene Attila is ellátogatott.

Az EGBA - a szerencsejátékkal foglalkozó iparágban tevékenykedő és az Európai Unióban engedélyezett, szabályozott cégeket összefogó szervezetként - az uniós jogszabályokkal összhangban Európa-szerte méltányos, versenyképes és szabályozott online szerencsejáték-szolgáltató piac létrejöttét sürgeti. Munkájuk alapköve, hogy a szerencsejáték-piac szabályozásakor tekintettel kell lenni a közrend érdekeire, a fogyasztóvédelmi aggályokra és igazodni kell az online platformok határokon átnyúló jellegéhez is. A sikeres szabályozás háttere azonban csak hatékony európai és nemzetközi együttműködéssel jöhet létre. Ezért a 2008-ban indított „Felelős Szerencsejáték Napja” című kezdeményezésük idei rendezvényének célja a szerencsejátékról szóló uniós Zöld Könyv alapján folytatott konzultáció, valamint az Európai Bizottság jelentéséről tartott vita lesz. Ezen belül kiemelt témaként érintik majd az internetes szerencsejáték problematikáját is.

(Sportért Felelős Államtitkárság)