2013.09.11. m1 - Az Este

Magyarország is pályázik a 2020-as labdarúgó európabajnokság egyik helyszínére, ezt a kormány is támogatja - jelentette be Csányi Sándor. Az MLSZ elnöke az Orbán Viktorral és Michel Platinivel, az Európai Labdarúgó Szövetség elnökével tartott sajtótájékoztatón elmondta, az új Puskás Ferenc Stadion adhatna otthont az eb-mérkőzéseknek. A kormányfő és Csányi Sándor aláírta az MLSZ létesítményfejlesztési programját. Eszerint 2016-ig 40 milliárd forintot fordítanak majd felújításokra. A program NB1-es és NB2-es klubok stadionjait, illetve további ezer pályát érint. Orbán Viktor hangsúlyozta, az állami támogatást nem a profi klubok kapják majd.

De vannak-e nézők, akik kulturált körülmények között nézik a játékot?

Simicskó István: Vannak nézők, nyilván ez játékfüggő is. Közös érdekünk, hogy növeljük a magyar labdarúgás színvonalát. A Magyar Kormány annyit tehet ennek érdekében, hogy biztosítja a szükséges feltételeket ahhoz, hogy kulturált körülmények között sportolhassanak az emberek és a csapataik is kulturált körülmények között mérkőzhessenek meg más csapatokkal. A kormány anyagi lehetőséget ad a magyar labdarúgás és a magyar sport fejlődéséhez, ez korábban nem volt így. Fontos dolog, hogy a sportot szeretnünk kell. Én azt hiszem, hogy aki tudja a sportnak az erejét, az beismeri ezt és mindenkit támogat ebben a törekvésben. A Magyar Kormány egy sportbarát kormány, tehát mi szeretnénk sportlétesítményeket is létrehozni pont azért, mert ahogyan a miniszterelnök úr is elmondta, méltó körülményeket szeretnénk biztosítani a nézőknek is, hogy elmenjenek, kulturált körülmények között tudjanak kikapcsolódni, szórakozni, szurkolni. Gyermekekkel el tudjanak menni, családostól el tudjanak menni egy-egy futballmérkőzésre. Ez a kettő összefügg, nyilván sokan mondják azt, hogy előbb legyen jó foci.

A fórumokat olvasva alapvetően éles polémia van, de ez mind arra vonatkozik, különösen mondjuk kiélesedik ez a kritikai felhang mondjuk egy olyan mérkőzés után, mint a román-magyar volt. Hogy ezeknek erre, ennyit?

Feltűnt nekem, hogy az olimpiai szereplés után nem voltak ilyenek a kritikák és mindig szembeállítják a labdarúgást a többi sportággal. A közgondolkodásban úgy tűnik, hogy a többi, nagyobb eredményeket felmutató sportágra több pénz jut. Összességében jut több pénz a sportra. A sport, az varázseszköz. Nem túlzok, amikor ezt mondom, hiszen egyszerre képes a gyermekeink önismeretét kialakítani, gazdagítani, a sikereket meg tudják élni ezen keresztül, a képességeiket tudják fejleszteni és eközben közösségi felelősségvállalásra is neveli gyermekeinket. Ezért vezettük be - többek között - a mindennapos testnevelést, ami szintén mérföldkő volt. Sokszor próbáltunk ennek, próbáltak ennek nekifutni, mi ezt fontosnak érezzük. Legyen egy egészséges nemzedék, legyenek egészséges nemzedékek és ebben a sportot használjuk eszközként. Ehhez kellenek létesítmények, kell mindennapos testnevelés, kell módszertan, a kormány mindent megtesz ennek érdekében.

Tehát például kérdeztem vívókat, azt állítják, hogyha valaki a gyerekét el akarja küldeni mondjuk, mert fellelkesült az olimpián, látta az eredményeket, elküldi a gyerekét vívni. Akkor a sisaktól a kardig, a tőrig, a felszerelésig, mindent neki kell megvennie és hát finoman szólva is kifogásolható körülmények között edz a gyerek és akkor még nem beszéltünk az edzők fizetéséről.

Most adtuk át a Vasas új vívócsarnokát, amit szintén a kormány támogatott. Pont azért, mert a vívókat is megbecsüljük. Azért azt ne felejtsük el, hogy ma Magyarországon van háromszázezer sportoló, utánpótlás bázist is ebbe jelentős mértékben beleértve. Ebből kettőszáz ezer labdarúgásban. Tehát kétszázezer gyermek, fiatal futballozik. Az összes többi, tehát a százezer gyermek, fiatal, felnőttkorú, az pedig a többi sportágban. Sokan azt mondják, hogy van a foci, és van egyéb más sport. Egy biztos, hogy mi, magyarok a sportban sikeresek vagyunk. A labdarúgásban is azok voltunk, és bízunk benne, hogy azok leszünk. Nyilván helyre lehet hozni még a románok elleni vereséget, hogyha most a hátralévő két mérkőzést megnyeri a csapat, akkor valószínűleg sokan azt mondják, hogy márpedig igen, jó úton jár a magyar labdarúgás. De ez az MLSZ-nek a dolga. Nekünk az a dolgunk, a kormányzatnak, hogy megadjuk, biztosítsuk a feltételeket, és ezt megtettük, megtesszük. A felelősség innentől kezdve a szövetségeknél van, hogy azt, amit vállaltak, azt tudják-e teljesíteni. Bármelyik szövetségre gondolok, hiszen nemcsak a látvány-csapatsportágak vezetőivel állapodtunk meg, és soha nem látott mértékben támogatjuk a sport fejlődését, hanem 16 kiemelt sportágat támogatunk. A vívás elhangzott. A vívóink is sikeresek, a vívó-vb, legutóbb is láthattuk, és az olimpián is láthattuk Szilágyi Árontól Szász Emesén keresztül sok más vívónk, Nagy Tímea és sokan mások kiváló teljesítményt nyújtottak. A legeredményesebb sportágunk egyébként a vívás. Azt is szoktuk mondani, hogy intelligens emberek sportja. Ebben is nagyon-nagyon jók vagyunk. Tehát egy hosszú távú, világos, stabil alapokon, széles bázison nyugvó magyar sportrendszert szeretnénk fölépíteni. És erre áldozni kell, és áldozunk is. Nem tudunk uniós forrásokat behozni...

Nem megkerülhető a kormány és a költségvetés az ilyen támogatásokban, ezek máshol sem megkerülhetők?

Hát nézzük meg az Európai Uniót. Távol álljon tőlem, hogy bármilyen kritikát megfogalmazok, de egy biztos, hogy az unióban számtalan forrás áll rendelkezésre, támogatják a humán erőforrást, az oktatást, a kultúrát, az egészségügyet, lehet pályázni. A sportban nincsen ilyen forrás. Mi viszont fontosnak tartjuk a sportot. Közösségformáló erő. Egészségre nevel, egészséges életmódra nevel. Ráadásul egyébként a nemzeti szuverenitásunknak is egy fontos megnyilvánulási formáját adja a sport, hiszen válogatott sportolók megjelennek olimpiákon, világversenyeken. Mi magyarok az újkori olimpiák történetében nyertünk eddig 168 aranyérmet, 148 ezüstérmet, 170 bronzérmet. Ezzel a nemzetek sorában a nyolcadik helyen vagyunk. És ha lélekszámarányosan megnézzük, akkor a második helyen vagyunk, a finnek előznek meg még minket egyébként. Tehát nagyon-nagyon szép teljesítmény. Kiváló edzők vannak, megbecsüljük az edzőket. Megbecsüljük a sportolókat, a fiatal, tehetséges sportolókat. A Héraklész programot az első Orbán-kormány találta ki, most továbbépítjük, bevezettük a Magyar Sportcsillagok Ösztöndíját most szeptembertől. És ötven-hatvan fiatal tehetséges sportoló a felsőoktatásban nagyon komoly állami ösztöndíjat kap, nem kell elhagynia az országot. Itthon is kap tisztességes ösztöndíjat, versenyképes ösztöndíjat.

2020-ig hét év van. Mikorra lesz új Puskás Stadion?

Pályázunk a 2020-as Európa-bajnokságra. Volt erről egy komoly dilemma, hogy a Puskás Stadion jelenlegi épületegyüttese megmaradjon, mellette fölépítsünk egy futballstadiont, egy 65 ezres új, modern, múzeummal és sok minden mással ellátott létesítményt. Most a „stadion a stadionban” a koncepció került elfogadásra. Tehát belekerül a régi stadionba egy új stadion. Ebben a komplexumban, ahogy Európa-bajnokságot is tudunk rendezni. Ez most az előttünk álló, de ez '17-re, '18-ra el fog készülni. És számos más sportlétesítmény is, Tüskecsarnokot hadd említsem még, ami 16 éve állt, azt is befejezzük. A Tüskecsarnok az egyetemi és diáksport fellegváraként működhet majd az elkövetkező időszakban. Számos hazai rendezésű világversenynek adtunk otthont. Sikeresek voltunk, elismernek minket a világban. Most még a birkózó világbajnokságot megrendezzük a jövő héten, bízom benne, hogy ez is eredményes és sikeres lesz, és öregbíti a magyar sport jó hírnevét. És nekünk, magyaroknak ad egy tartást, egy jövőbe tekintő lehetőséget is. A kormány mindent biztosít annak érdekében, hogy a sport, az továbbra is sikerágazat legyen.

(m1)