Simicskó István sportért és ifjúságért felelős államtitkár válasza az Országgyűlésben Bohács Zsolt képviselő (Fidesz) interpellációjára, 2013. szeptember 16-án.
Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés!
Azt hiszem, nem kell önöket meggyőznöm arról, hogy a sport egyfajta varázseszköz az emberiség kezében, játékos formában nevel, s nem is akárhogyan. Hemingway úgy fogalmaz, hogy megtanít becsületesen győzni, megtanít emelt fővel veszíteni, tehát mindenre megtanít, megtanítja a fiatal nemzedékeket, gyermekeinket. A gyermekeink egészségét, állóképességét, közösségi fejlődését elősegíti maga a sport. A magyar sportolók a magyar edzőknek köszönhetően jelentős mértékben gazdagították mindig is Magyarország aranytartalékát, a szó szoros értelmében is, hiszen azzal, hogy az újkori olimpiák történetében 168 aranyérmet szereztek a sportolóink, 148 ezüstöt és 170 bronzérmet. A világ megemelheti a kalapját a magyar sportolók, a magyar edzők, a magyar sportszakemberek teljesítménye előtt.
Ezért meg kell becsülnünk a magyar sportban dolgozó szakembereket, legyen az sportoló, legyen az menedzser vagy szakedző, edző. Mi egy sportbarát kormány vagyunk, ezért 2010-ben egy új fejezetet nyitottunk a hazai sport történetében, egy új korszakot indítottunk el, amely részben már elhangzott elnök úr kérdésében, de egy biztos, hogy a költségvetési támogatást jelentős mértékben növeltük a sportágazatban, mintegy két és félszeresére elődeinkhez képest. A versenysport fejlődésében is új korszak indult el, hiszen sportcélú adókedvezmény-rendszert hoztunk létre, aminek köszönhetően az öt látvány-csapatsportágban jelentős mértékű változás, fejlődés következett be. Az utánpótlás-nevelésben is korszakalkotó változások történtek, jelentős mértékben szélesedett az utánpótlás-korosztály bázisa. A 16 kiemelt sportág támogatásában óriásit léptünk előre, hiszen a 2020-ig terjedő időszakra mintegy 135 milliárd forintos támogatásban részesítjük a 16 olimpiai sportág fejlesztését, fejlődését. A mindennapos testnevelés bevezetésével valóban egy olyan mérföldkőhöz érkeztünk el, amit elődeink korábban nem tudtak elérni és teljesíteni.
A Magyar Sportcsillagok Ösztöndíjának bevezetésével úgyszintén egy új korszak indult el a magyar sportban, megbecsülve a hazai fiatal, tehetséges sportolókat, és ösztönözve őket a jó tanuló-jó sportolói úton. Országos sportlétesítmény-fejlesztési programot indítottunk el, amelynek köszönhetően méltó körülmények között sportolhatnak majd gyermekeink az elkövetkező időszakban. És igen, amire képviselő úr rákérdezett, valóban, az edzőket is megbecsüljük. Szeretnénk, ha itthon maradnának, a tudásukat itthon gyarapítanák és átadnák a gyermekeinknek, a jövő generációinak. Az edzők, a magyar edzők a magyar sport tanárai, sok esetben professzorai. Szükség van rájuk. Nem szeretnénk, ha megélhetési okok miatt elhagynák az országot, mint tették ezt korábban, elődeink nem kifejezetten sportbarát hozzáállásának köszönhetően.
Mintegy nettó 1 millió forintot kereshet olyan edző ma Magyarországon, aki az olimpián 1., 2. vagy 3. helyezést elérő sportolót nevel, átlag nettó 600 ezer forintot, aki az olimpián 4-6. helyezést, világbajnokságon 1., 2., 3. helyezést elért sportoló edzője. Nettó 400 ezer forintot, ha világbajnokságon 4-6. helyig, Európa bajnokságon 1. helyezést ér el, a legmagasabb utánpótlás-kategóriájú világbajnokságon és Európa-bajnokságon 1. helyezést elérő sportoló edzője. Végezetül pedig a negyedik kategória, aki pedig a vizsgált időszakban, jelenleg is edz olimpiai kerettagot, tehát van olimpiai kerettag tanítványa, annak ez nettó 300-400 ezer forintig terjedő fizetést jelent.
Mindez tehát bizonyítja, hogy szükség van az edzőkre, köszönöm szépen a kérdését.
(Sportért és Ifjúságért Felelős Államtitkárság)