12.5 MILLIÁRD FORINT támogatást kap 16 kiemelt sportág 2013-ban, míg 2014 és 2020 között összesen 135 milliárd jut a sportkoncepciókra
Lipiczky Ágnes, Arday Attila

Több mint fél év lázas munka, egyeztetések, tervezetek, módosítások, megvalósíthatósági tanulmányok után az elmúlt hétvégén célba ért a magyar kormány új sportkoncepciója, amelyben tizenhat kiemelt sportág számára nyújt támogatást egy új jövőkép megvalósításához.

Nehéz időszakon vannak túl?

Nehéznek semmiképpen sem mondanám, inkább eredményesnek. Eredményesnek, hiszen ezen időszak alatt sok-sok egyeztetés, megbeszélés, sokrétű munka zajlott a magyar sport jövője érdekében – mondja Simicskó István, az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért felelős államtitkára, aki hétfőn bejelentette, 2013-ban 12.5 milliárd forinttal, míg 2014-től 2020-ig csaknem 135 milliárddal gazdálkodhat 16 kiemelt sportág.

A nyolc magyar aranyéremmel záruló londoni játékok után döntött úgy Orbán Viktor miniszterelnök úr, hogy finanszírozza a kormány a TAO-n kívül rekedt sportok hosszú távú sportkoncepcióját.

Miért érkezett el most ennek az ideje?

A miniszterelnök úr tavaly ősszel megbeszélésre hívta a sikeres olimpiai sportágak elnökeit, a Magyar Olimpiai Bizottság vezetőit. Szükségszerű volt ez a lépés, hiszen a TAO révén a látványsportágak, vagyis a labdarúgás, a kézilabda, a kosárlabda, a vízilabda vagy a jégkorong alternatív forrásokat tudtak bevonni. A többi olimpiai sikersportág fejlődéséhez mindenképpen szükség van az állami szerepvállalásra.

Melyek voltak a legégetőbb feladatok?

Nyomasztó adósságokat halmozott fel több sportág, első körben ezeket konszolidálta a kormány, majd tavasszal az EMMI és a Magyar Olimpiai Bizottság által kidolgozott kritériumrendszer alapján a tizenhat sportági szakszövetség egyenként kidolgozta és benyújtotta a 2020-ig tartó sportfejlesztési koncepcióját.

Milyen kötelező elemek vannak ezekben az anyagokban?

Öt szempont alapján kellett kidolgozni a terveket, amelyekben fő elem a versenysport és az élsport támogatása, az utánpótlás-nevelés szélesítése, az egyesületek, műhelyek, akadémiák támogatása, a sportlétesítmények fejlesztése és az állami edzői program, amelyben száznegyven-százötven edző jut állami státushoz. Talán nem lepi meg, ha azt mondjuk: nagyon sok edző, sportvezető várta már ezt a programot. Nem csodálkozom rajta, hiszen átlátható, biztos forrásokhoz juthatnak a sportágak, hosszú távú tervek megvalósítására nyílik lehetőség. De hangsúlyozni kell, hogy a támogatások felhasználását szigorú odafigyeléssel ellenőrzi majd az államtitkárság. Vagyis a két olimpiai ciklusra szóló vállalásokat teljesíteni kell, a teljesítéseket pedig nekünk értékelni.

Hogy mi alapján? Természetesen a legfőbb szempont az eredményesség lesz.

És miért pont ez a tizenhat sportág jutott ilyen egyedülálló lehetőséghez?

A Magyar Olimpiai Bizottság az eredményesség és a hagyományok alapján választotta ki ezeket a sportágakat, és figyelemmel fogjuk kísérni a koncepciókban vállalt feladatok teljesítését.

(Nemzeti Sport)