Simicskó István sportért és ifjúságért felelős államtitkár napirend előtti felszólalása az Országgyűlés szeptember 23-i ülésnapján.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim!

Egy hétig otthont adtunk a birkózás legrangosabb eseményének. Ennek köszönhetően Budapestre figyelt a világ, nemcsak a sportrajongók milliói, hanem nagyon-nagyon sokan szurkolhattak a birkózó-világbajnokságon részt vevő sportolóknak. Első szavunk nem lehet más, mint a köszönet - köszönet a sportolóinknak a szép eredményekért, köszönet a sportszakembereknek, köszönet a Magyar Birkózó Szövetségnek, a szervezőknek, hiszen jó házigazdák voltunk, sikeres világbajnokságnak adhattunk otthont.

Azt hiszem, nem újdonság az a tisztelt képviselőtársaim számára, hogy a magyar kormány kiemelt figyelmet szentel a sportnak, és minden eszközzel támogatja azt. A birkózás mellett felsorakoztunk, kiálltunk, összefogtunk, öröm volt látni a parlament egységét, azt a nemzeti egységet ebben a kérdéskörben, hogy igen, a birkózás maradjon továbbra is az olimpiák versenyszáma, hiszen ősi sportágról van szó, Krisztus előtt 776-ban már beírta nevét az ókori olimpiák történetébe, és az újkori olimpiák történetében is egy sikeres sportágról van szó, és mi, magyarok ebben igen tehetségesek és sikeresek vagyunk.

Fontos, hogy minél több hazai rendezésű világversenynek adjunk otthont, hiszen a kiváló sportolóink így a hazai közönség előtt is megmutathatják tudásukat, tehetségüket. Szerintem fontos, hogy ezekért az örömteli percekért, amelyeket szereznek nekünk a sportolóink, e Ház falai között is köszönetünket fejezzük ki és méltassuk őket.

Engedjék meg, hogy az öt bronzérmesünket és az egy aranyérmesünket elsoroljam: Sastin Marianna 59 kilogrammban nyert aranyérmet, ő az első magyar nő, aki birkózásban világbajnok lett; Barka Emese, Veréb István, Módos Péter, Lőrincz Viktor és Kiss Balázs pedig bronzéremmel gazdagította Magyarország kincsestárát.

Én azt szoktam mondani, hogy mi, magyarok a sportban nagyhatalomnak számítunk, és bár lehet, hogy nincs túl sok aranytartalékunk, de az biztos, hogy a sportolóinknak köszönhetően az aranytartalékunk igen jelentős, folyamatosan bővülő mennyiséget jelent. Csak az olimpián kívül az elmúlt másfél évben 261 érmet szereztek a sportolóink Európa-bajnokságokon és világbajnokságokon. Óriási siker mindez.

Szeretném elmondani azt, hogy nemzeti érdekünk és a sportdiplomácia valamennyi eszközét igénybe vettük annak érdekében, hogy a birkózás továbbra is az olimpiai sportágak körében maradhasson.

Személyes példámat hadd mondjam el: Újbudán most már harmadszor rendeztük meg a sportágválasztót, ahol a birkózás az egyik legnépszerűbb, a gyermekek által leglátogatottabb sportág volt, Bárdosi Sándor olimpiai ezüstérmesünk vezetésével a fiatal tehetséges birkózók idén is bemutatták a tudásukat, tehetségüket. Több mint négyezer újbudai gyermek vett részt ezen az eseményen, úgyhogy ez biztató előjel arra nézve, hogy a birkózás utánpótlás-bázisa is egyre inkább szélesedik.

A kormány úgy döntött, hogy a birkózás helyet kap a kiemelt sportági körben; nem véletlenül, hiszen hazánkban töretlen népszerűségnek örvend ez a sportág, és az újkori olimpiák történetében eddig 19 aranyérmet szereztek a birkózóink, 16 ezüstérmet és 19 bronzérmet - ezzel a vívás, az úszás és a kajak-kenu mellett a negyedik legeredményesebb sportágunk a birkózás.

Számos sikeres nemzetközi verseny rendezésén vagyunk túl, tisztelt képviselőtársaim: a jégkorong-világbajnokság óriási siker volt a Karate-Európa-bajnokság, a Dzsúdó Európa-bajnokság, a Vívó Világbajnokság is, és most a Birkózó Világbajnokság sikerein vagyunk túl. Nyugodtan állíthatjuk, hogy ezen keresztül a magyar sportolók bizonyították tudásukat a hazai közönség előtt.

Számos célunk van még annak érdekében, hogy középtávon és hosszú távon is különböző világversenyeknek adjunk otthont, egészen a 2021. évi úszó-, vízilabda-, műugró-, műúszó-, nyíltvízi-világbajnokság megrendezéséig.

Hiszem és vallom, hogy Magyarország a kiemelkedő nemzetközi sportesemények sikeres megrendezésével újból bizonyított, ismételten megmutattuk a világnak, hogy sportszerető nemzetként nemzetközi események megrendezése terén is képesek vagyunk felvenni a versenyt nálunk nagyobb országokkal.

Köszönöm szépen, tisztelt elnök úr, és köszönöm az önök támogatását is, ami jelen sportversenyek megrendezésében megmutatkozott. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.

(Sportért és Ifjúságért Felelős Államtitkárság)