A 22 esztendős Visegrádi Csoport nem pusztán négy újonnan csatlakozott EU-tagállam, hanem Európa egyik legnagyobb, közel németországnyi embert egyesítő régiója. Amellett, hogy az öreg kontinens felzárkózó szeglete, a közeljövőben az európai gazdasági növekedés fő motorja lehet – mondta Doncsev András az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára angolul elmondott beszédében a Nemzetközi Visegrádi Alap Alumni konferenciáján, pénteken, Budapesten.

Az államtitkár emlékeztetett: alig másfél évszázada Németországot is csupán sok kisebb és nagyobb hercegség, királyság egysége alkotta, és bár a Visegrádi Csoportnak nem célja az ilyen magas fokú integráció, számos fontos területen komoly együttműködés zajlik a tagállamok között, ez pedig méltán emelhet bennünket Európa tudományos és termelő központjává. A Nemzetközi Visegrádi Alap révén eddig több mint 2 ezer hallgató tudományos kutatásához járultak hozzá – összesen több mint 10 millió euró – szakmai ösztöndíjjal, valamint több mint 4 ezer, főként az oktatás, a kultúra, a tudomány, az egészségügy és a környezetvédelem területein megvalósuló határon átnyúló együttműködést támogattak eddig.

Kép letöltéseFotó: Botár Gergely

A kormány kiemelten fontosnak tartja, hogy az ösztöndíjasok a célország kultúráját még átfogóbban megismerjék. Ennek érdekében szükséges, hogy a programban részt vevő hallgatók többségénél a fogadó ország anyanyelvén folyjon a tudományos képzés. Ezt a szempontot a továbbiakban alapvetésként szeretnénk érvényesíteni - tette hozzá az EMMI parlamenti államtitkára.

(Sajtó-, Kommunikációs, Közkapcsolati és Protokoll Főosztály)