Halász János a Nemzeti Erőforrás Minisztérium parlamenti államtitkárának a fertőszentmiklósi iskola avatásán elmondott beszéde.
Tisztelt Polgármester úr! Tisztelt Pedagógusok! Kedves Gyerekek!
Köszöntöm önöket a Nemzeti Erőforrás Minisztérium nevében. Ez a minisztérium – mint a neve is mutatja – a legfontosabb dologgal foglalkozik, az emberrel. Azzal, hogy biztosítsuk számára mindazon feltételeket, körülményeket, amelyekre a teljes emberi élethez szüksége van a születéstől az elégedett időskorig. Éppen ezért mindig nagy öröm számunkra, amikor egy város, egy település, egy intézmény fejlődésének, előre lépésének részesei lehetünk.
Különösen fontos ez – Hölgyeim és Uraim -, ha a fiatalok, a jövő nemzedék útját tudjuk ezzel egyengetni, ha a tudás és a műveltség megszerzéséhez egyenlő esélyeket tudunk ezzel biztosítani a kis településeken és nagyvárosokban , az ország keleti és nyugati felében élő diákok részére egyaránt. A nemzeti ügyek kormányának feltett szándéka ez: hogy rendet tegyen az oktatásban, hogy a tudás újra érték legyen, s egyetlen nemzedéknek se kelljen erről az értékről lemondania. Hiszen csak a kellő ismeretanyaggal felvértezett ember tud magabiztosan eligazodni a világ dolgaiban, nélküle viszont védtelen,kiszolgáltatott, könnyen megtéveszthető lesz.
Önöknek, Fertőszentmiklóson élőknek a tudáshoz, az ismeretek megszerzésének fontosságához speciális, évszázados gyökerekkel rendelkező kötődése van - ha jól sejtem. Hiszen városuk szülötte, iskolájuk névadója - Felsőbüki Nagy Pál az 1825-ös pozsonyi országgyűlésen emelkedett szóra a nemzet és a nemzeti nyelv védelme érdekében. Felsőbüki Nagy Pál hatására ajánlotta fel Széchenyi István birtokainak egy évi jövedelmét egy tudós társaság alapítására, s ennek köszönheti az ország a Magyar Tudományos Akadémia létrejöttét.
Abban bizonyára egyet értenek velem, hogy egy ilyen kaliberű ős, egy ilyen szellemi hagyaték méltó követendő példát állít a mi nemzedékünk, az utókor elé és főként elétek, kedves diákok! Akik a tudás, a műveltség, a kultúra alapjait ezen iskola falai között szívhatjátok magatokba, amennyiben kellően nyitottak és tudásszomjasok vagytok erre.
Az, hogy most egy korszerű és nem csak kívül, hanem szellemiségében, tartalmában is megújult iskolában tehetik ezt meg, az az Önök,a helyi közösség, a helyi önkormányzati vezetés és az iskolavezetés elszántságának és kitartó munkájának érdeme.
"Az iskola dolga, hogy megtaníttassa velünk, hogyan kell tanulni, hogy felkeltse a tudás iránti étvágyunkat, hogy megtanítson bennünket a jól végzett munka örömére és az alkotás izgalmára, hogy megtanítson szeretni, amit csinálunk, és hogy segítsen megtalálni azt, amit szeretünk csinálni.
"Szent-Györgyi Albert ezen szavaival kívánok Önöknek, az iskola valamennyi diákjának és tanárának eredményes munkát, hogy valóban szeressék mindazt, amit csinálnak. A szülőknek és „fiatal” városuk vezetésének pedig azt, hogy ebben lehetőségeikhez képest támogassák őket.
(halaszjanos.hu)