Budapest, 2013. szeptember 4.
Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Bizottsági Tagok!
Egy kiváló német író, filozófus, esszéista, Rüdiger Safranski szerint az emberiségnek a XVI. század óta létezik valamiféle globális tudata: ugyanis ekkor, a földrészek feltérképezésével készült Nürnbergben az első földteke. Modell formájában legalábbis ekkor vehettük kézbe először a világot. Ám az igazság az, hogy paradox módon közel fél évezred múlva, 1969-ben, a Holdra lépő első ember szemével a világűrből megpillantva kék planétánkat, a glóbuszt, jutott el mindannyiunk tudatáig, milyen kis helyen is kell osztoznunk. Alighanem valójában ekkoriban eszmélt rá minden ember, hogy – Kant szavaival élve – egy globalizációs csapdában élünk, hiszen az emberek a gömbfelületen nem szóródhatnak szét a végtelenségig, hanem végül is meg kell tűrniük egymást.
Tudomásul kell vennünk, hogy akárcsak a tekegolyóra öntött víz, amelyik végigfolyik a felületén, a világ tőlünk legtávolabbi pontján zajló esemény a mi életünkben is érezteti hatását. Nem véletlen tehát, hogy amikor a jövőnkről, a nemzeti közösségünk jövőjéről beszélünk, akkor különösen nagy figyelmet kell szentelnünk a világon zajló folyamatoknak, sőt, mi több, részt is kell vennünk bennük.
Mindennek fényében igen jelentős tény, hogy Magyarország 1948. szeptember 14. óta, immár 65 éve tagja az egyik legjelentősebb és legismertebb globális szervezetnek, az UNESCO-nak, az Egyesült Nemzetek Szervezetének Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális szakosított szervének.
Az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsága országunk UNESCO-tagságával összefüggő, nevelésügyi, természettudományi, társadalomtudományi, kulturális, valamint kommunikációs és információs kormányzati feladatainak ellátását hívatott elősegíteni: összehangolja a civilszféra és a kormányzati szakemberek együttműködését, erősíti az információáramlást a közös célok elérése érdekében.
Ahogyan azt a Bizottság tavalyi újjá alakuló ülése alkalmával Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere is elmondta: „még a legjobb kormányoknak is szükségük van tanácsokra.” Bízom benne, hogy a tavaly nyáron megkezdett munka mentén a megújult testület sikeres együttműködést épített ki a kormányzati szereplőkkel, és eredményesen látja el szakterületi tanácsadói funkcióját.
A Bizottság hét szakbizottságból áll, ezek az UNESCO öt szakterületét követően: Nevelésügyi, Természettudományi, Társadalomtudományi, Kulturális valamint Kommunikációs és Információs Szakbizottság; továbbá a jelentős hazai feladatellátás miatt két egyezmény mentén megalakult még a Szellemi Kulturális Örökség valamint a Világörökség Szakbizottság.
Az első félév során a Természettudományi Szakbizottság munkacsoportjaként, 2012 végén létrejött a MAB (Man and Biosphere - Ember és Bioszféra) program hazai munkacsoportja is, ebben köszönjük a Vidékfejlesztési Minisztérium együttműködését. A szakbizottságok kialakításakor a cél az egyes szakterületek munkájának hatékonyabbá tétele volt, így olyan kormányzati szervek és szervezetek delegáltak a szakbizottságokba, melyek egyrészt kompetensek, másrészt a magyar szellemi és szakmai élet krémjét képviselik és valódi eredményeket képesek felmutatni.
A kialakított struktúrának köszönhetően a Bizottság aktívan hozzá tud járulni az UNESCO céljainak és prioritásainak hazai megvalósításához, valamit képviselni és érvényesíteni tudja a magyar érdekeket nemzetközi szinten is.
Engedjék meg, hogy megköszönjem Dr. Réthelyi Mikós miniszter úr, elnök úr kiemelkedő együttműködését, aki az elmúlt év során új lendületet vitt a Bizottság munkájába, és számos területen képviselte az UNESCO célkitűzéseit; kormányzati, szakmai és civil rendezvényeken egyaránt.
Az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság sokirányú összefogó és összehangoló munkájáért köszönet illeti Csillag Katalin főtitkárt és az általa vezetett titkárság munkatársait. Külön köszönet és gratuláció illeti Bogyay Katalin nagykövet asszonyt, aki Magyarország állandó UNESCO képviselőjeként és az UNESCO 36. Közgyűlésének elnökeként folyamatosan elősegíti hazánk láthatóságát a nemzetközi porondon, valamint megtalálja azokat a nemzetközi partnereket, akik munkájukkal támogatni tudják országunk előrejutását.
A felsorolt eredmények mentén köszönjük a Külügyminisztérium munkatársainak hatékony együttműködését is.
Tisztelt Közgyűlés!
Az olvastam valahol, hogy az amerikai férfiak rögeszméje a pénz, a nőké a súly. Az egyik a nyereségről, a másik a veszteségről beszél állandóan. Azt hiszem, így van ez a politikában is az ellenzék és a kormánypártok, vagy két, egymással vitában álló ország viszonyában. Amikor az egyik nyereségről beszél, akkor a másik veszteségről. Nos, azt gondolom, jó okunk van feltételezni, látva az Önök kiváló munkáját, hogy az UNESCO-ban valamennyien nyereségről beszélhetünk.
Balog Zoltán miniszter úr nevében is további eredményes, még több elismerést hozó munkát kívánok a Bizottságnak és említett partnereinek.
Köszönöm figyelmüket.
(EMMI Parlamenti Államtitkárság)