Sikeresnek nevezte a közoktatási rendszer átalakítását Hoffmann Rózsa, oktatásért felelős államtitkár a pedagógusok sztrájkbizottságában részt vevő, majd a megállapodást előző héten aláíró szakszervezetekkel, valamint két másik tömörüléssel folytatott egyeztetést követő sajtótájékoztatóján.

Az államtitkár hangsúlyozta: az „Együtt a sikeres iskoláért” című tankerületeket látogató programsorozata során eddig még nem találkozott olyan problémával, amelyet 24 órán belül ne lehetett volna megoldani. Az állami fenntartásba vétel egyik fontos célja, hogy garantálják minden gyermek számára az azonos színvonalú képzést – mondta a politikus.

Az iskolák zavartalan működése érdekében a tankerületi igazgatók és helyi szakszervezeti vezetők szorosan együttműködnek minden felmerülő probléma megoldásában, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ gazdasági elnökhelyettese, és a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke is bekapcsolódik a fenntartó feladatok átvételét ellenőrző monitoring bizottság munkájába.

A köznevelési megyei fejlesztési tervekhez kapcsolódó előkészítő munka már hétfőn folytatódik, tájékoztatott az államtitkár. A nyugdíjazás kérdésében próbálnak közös javaslatokat megfogalmazni a kormány számára – mondta Hoffmann Rózsa. Háromezer körül van a kötelező nyugdíjazásban érintett pedagógusok száma, de mint mondta, pontos adatok a közeljövőben várhatók.

A jogi lehetőséget megteremtik, hogy a szaktantárgyak oktatását – akár nyugdíjasokkal – biztosítsák a jövőben is. Az államtitkár összegzése szerint "teljes békében és jó hangulatban" zajlott a tanácskozás. A munkacsoportszintű egyeztetéseket pedig már jövő héten folytatják. A találkozón részt vevő szervezetek - a Pedagógusok Szakszervezete, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet, az Oktatási Vezetők Szakszervezete, a Magyar Zene- és Táncművészek Szakszervezete és a Munkástanácsok pedagógus tagozata – képviseletében megszólaló Szabó Zsuzsa, a PSZ alelnöke elmondta: kardinális kérdésnek tekintik a nyugdíjas pedagógusok foglalkoztathatóságának rendezését.

A kötelező feladatellátás sok esetben nélkülük nem valósítható meg – jelentette ki. Szabó Zsuzsa kitért arra is, hogy miután a szakszervezeti tagok jelen vannak az egyes oktatási intézményekben, nem kérdéses, hogy a monitoring-bizottság tevékenysége hatékony lesz. Mint mondta: munkaanyagot állítottak össze az előző héten aláírt megállapodásról, valamint arról, hogy hogyan kell azt a mindennapokban értelmezni. Ezt az anyagot minden intézményhez eljuttatják. Kiemelte, hogy a Magyar Zene- és Táncművészek Szakszervezete és a Keresztény Pedagógusok Szakszervezete is jelezte, támogathatónak tartja a szakszervezetek által aláírt megállapodást.

(MTI)