A kormány egy olyan egységes rendszer létrehozásáról döntött, amely elismeri és támogatja a nemzet szellemi, valamint gazdasági értékeinek megteremtésében és megőrzésében kiemelkedő jelentőséggel bíró intézményi, továbbá hallgatói, oktatói és kutatói teljesítményt. A 2013-as költségvetés 10 milliárd forintot különített el az intézményi kiválóság támogatására. Közlemény.
A kormány rendelettel szabályozza egyes intézmények - kiemelt felsőoktatási intézmény, a kutatóegyetem, a kutató kar, valamint az alkalmazott tudományok főiskolája - minősítésének feltételeit, rendjét és a minősítésre tekintettel megállapított támogatás felhasználásának feltételeit.
A nemzetstratégiai célok mentén egyes intézmények kiemelt felsőoktatási intézménnyé minősíthetők. A kiemelkedő, nemzetközi szintű képzést nyújtó és komplex K+F tevékenységet végző egyetem kutatóegyetemmé, egyes intézmények kiemelkedő teljesítményt nyújtó karai pedig kutató karrá minősíthetők. A kitűnő képzéseket és regionális hatáskörű K+F+I tevékenységet végző főiskola pedig alkalmazott tudományok főiskolája minősítést kaphat. Ezek a minősítések jelentős anyagi támogatással is járnak; a 2013-as költségvetés 10 milliárd forintot különített el az intézményi kiválóság támogatására.
A rendelet szabályozza a felsőoktatási tehetséggondozó rendszer elveit, a tudományos diákköri tevékenység rendszerét, a szakkollégiumok szervezésének elveit, valamint a tehetséggondozást ösztönző rendszert, egyes felsőoktatási ösztöndíjak alapítását és odaítélésük feltételeit, rendjét is.
Magyarország gazdasági kibontakozása a tudást és képességeket legjobban hasznosító ágazatok fejlesztésével, az oktatás és képzés versenyképességének megteremtésével valósulhat meg. A felsőoktatás pedig a minőség, a kiválóság és a tehetség kiemelt támogatásával válhat versenyképesebbé.
(Emberi Erőforrások Minisztériuma Oktatásért Felelős Államtitkárság)