A köznevelés rendszerének átalakításában a kormány számít az oktatáspolitikát segítő szakmai testületekre, melyek a társadalmi kapcsolattartás, együttműködés fontos alkotóelemei.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának Oktatásért Felelős Államtitkársága szerint szükség van a köznevelési testületek döntés-előkészítő, javaslattevő munkájára, észrevételeik és véleményük segíti a közoktatási szakterület jogalkotási munkáját.
Az új szabályozás érinti az Országos Köznevelési Tanácsot és állandó bizottságait (Országos Pedagógus – képzési és Továbbképzési Bizottság, Országos Érettségi Vizsgabizottság), az Országos Kisebbségi Bizottságot és a Közoktatás-politikai Tanácsot, valamint a Közoktatási Érdekegyeztető Tanácsot.
Jelenlegi formájában nem működik tovább az Országos Diákjogi Tanács és az Országos Szülői Érdek-képviseleti Tanács, mivel a diákszervezetek és a szülői szervezetek képviselői részt vesznek a Köznevelés-politikai Tanácsban, az általuk képviselt nézetek önálló javaslatként, véleményként jelennek meg.
Az oktatásért felelős miniszter továbbra is számít az Országos Köznevelési Tanács és állandó bizottságai munkájára valamint az Országos Nemzetiségi Tanács, a Köznevelés-politikai Tanács valamint a Köznevelési Érdekegyeztető Tanácsra.
Kimarad a szabályozásból a Nemzeti Közoktatási Értékelési Tanács is, amelynek a közoktatás minőségbiztosítása és minőségfejlesztése terén lett volna feladata, azonban a szervezet ténylegesen nem működött.
(Emmi, Oktatásért Felelős Államtitkárság)