2014. március 4-én az Emberi Erőforrások Minisztériumának Köznevelésért Felelős Államtitkársága és a pedagógus szakszervezetek vezetői szakmai egyeztetést tartottak. Közlemény.

A megbeszélésen mind az öt pedagógus szakszervezet (Pedagógusok Szakszervezete, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezete, az Oktatási Vezetők Szakszervezete, a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete és a Munkástanácsok Pedagógus Ágazata) – köztük mindkét reprezentatív pedagógus szakszervezet – részt vett, amelyik aláírta a Kormánnyal a 2013. január 22-ei megállapodást.

Az egyeztetésen a felek a pedagógus minősítési rendszer részletszabályairól tárgyaltak.  A szaktárca és az Oktatási Hivatal munkatársai mindkét témában részletes tájékoztatást adtak a szakszervezetek képviselőinek.

Az egyeztetésen Sipos Imre köznevelésért felelős helyettes államtitkár és az Oktatási Hivatal szakemberei számos, a minősítési rendszer kidolgozása során figyelembe vett nemzetközi példáról, a rendszer megalkotásának folyamatáról, illetve az ezt létrehozó szakemberek köréről szolgáltattak részletes információkat a szakszervezetek vezetőinek.

A szaktárca kitért a portfólió feltöltéssel kapcsolatos tudnivalókra, a portfólió, mint értékelési eszköz nemzetközi és magyarországi megalapozottságára és a pedagógusok portfólió-feltöltéssel kapcsolatos teendőire.

A speciális területen hivatásukat gyakorló pedagógusok – mint a művészeti iskolákban tanítók - portfólió feltöltéséhez a szaktárca további segédanyagokat ad közre március közepén.  2014 végéig több ezer próbaminősítést tart az Oktatási Hivatal, és ezek tapasztalatai, a résztvevők észrevételei és javaslatai alapján alakítják ki a szakértők a pedagógusminősítés végleges tartalmi elemeit, eszközeit és eljárásrendjét.

A minősítési rendszer bevezetésénél az Emberi Erőforrások Minisztériuma elsődleges szempontként fogalmazta meg a fokozatosságot, ezáltal minden érintett szereplőnek elegendő időt biztosít a felkészülésre.

(Köznevelésért Felelős Államtitkárság)