Hétfőn reggel nyolc órakor valamennyi helyszínen rendben megkezdődtek az írásbeli érettségi vizsgák – jelentette be Hoffmann Rózsa, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatásért felelős államtitkára. Magyar nyelv és irodalomból 1192+34 helyszínen zajlanak a vizsgák, a magyar mint idegen nyelv írásbeliket hatvan vizsgahelyszínen írják.

Rendkívüli eseményről sem az Oktatásért Felelős Államtitkársághoz, sem az Oktatási Hivatalhoz, sem a kormányhivatalokhoz nem érkezett bejelentés.

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium Oktatásért Felelős Államtitkárságának közlése szerint magyar nyelv és irodalomból középszinten 91 ezer 106-an, emelt szinten 1296-an jelentkeztek vizsgázni. Magyar mint idegen nyelvből középszinten 120 tanuló vizsgázik, emelt szintű vizsga azonban – ellentétben a tavalyi érettségivel – nem lesz.

A magyar nyelv és irodalom írásbelik befejeződését követően 13 órakor az Oktatási Hivatal a bizottsági elnökök által írt rövid, szakszerű összefoglalót tesz közzé az írásbeli feladatokról, a teljes feladatsorok az értékelési útmutatóval kedden reggel 8 órától válnak elérhetővé.

A magyar nyelv és irodalom középszintű írásbelije 240 percig tart. A vizsgázóknak két feladatlapot kell kitölteniük: a szövegértési feladatlapra 60 perc, a szövegalkotási feladatlapra pedig 180 perc áll a rendelkezésükre.

A magyar nyelv és irodalom vizsgatárgy emelt szintű írásbeli vizsgája szintén 240 perces. Az írásbeli vizsga nyelvi-irodalmi műveltségi feladatsorból és három különböző szövegalkotási feladatból tevődik össze. Az érettségizők a rendelkezésére álló időt itt is tetszésük szerint oszthatják meg, és a feladatok megoldásának sorrendjét is meghatározhatják.

A magyar mint idegen nyelv vizsgatárgy írásbeli érettségi vizsgája négy elkülönülő részből áll: a diákok az Olvasott szöveg értése, a Nyelvhelyesség, a Hallott szöveg értése és az Íráskészség című rész feladatsorait oldják meg. A középszintű írásbeli vizsga teljes időtartama 180 perc.

Az írásbeli vizsgafeladatok megoldásakor közép- és emelt szinten is helyesírási szótár használható, ebből vizsgacsoportonként legalább négy példány szükséges. A szótárról a vizsgát szervező intézmény gondoskodik.

(Nemzeti Erőforrás Minisztérium, kormany.hu, MTI)